A A A

Najmocniejszy polski komputer

2 kwietnia 2014, 08:00
Budowa największego polskiego superkomputera wkroczyła w ostatnią fazę. Sprzęt powstający w Świerku będzie gotowy już w przyszłym roku.
Najmocniejszy polski komputer

Superkomputer powstaje dla Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Jego główny klaster będzie miał wydajność na poziomie 500 teraflopów, czyli w jednej sekundzie będzie mógł wykonać aż 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych.

Polska maszyna dzięki ogromnej wydajności znajdzie się w pierwszej setce najszybszych superkomputerów na świecie. Jego budowa pochłonie łącznie 100 mln zł - 85 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 15 mln zł z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Najszybszy polski superkomputer będzie wykorzystywany do symulacji związanych z rozwojem technologii jądrowej w Polsce. Maszyna będzie również przetwarzała skomplikowane dane zebrane podczas eksperymentów w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC).


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto