A A A

Najpotężniejszy superkomputer świata

19 września 2012, 12:56
Najpotężniejszy superkomputer świata

Przed końcem 2017 roku Indie chcą stworzyć najpotężniejszy superkomputer świata. Zgodnie z planem jego moc obliczeniowa ma przewyższyć tą oferowaną przez obecnych rekordzistów kilkudziesięciokrotnie.

Mianem najszybszego superkomputera na świecie szczyci się obecnie Sequoia stworzona przez amerykański koncern IBM. Ta potężna maszyna znajduje się w Lawrence Livermore National Laboratory, a jej moc obliczeniowa wynosi 16,32 petaflopsów, czyli 16 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Następnym krokiem jest granica eksaflopsa i właśnie w tę stronę celują azjatyccy inżynierowie.

Plany są niezwykle ambitne, szczególnie na okres zaledwie 5 lat, ale możliwe do zrealizowania. Jeżeli maszyna powstanie, to jej moc obliczeniowa przewyższy konkurencyjne maszyny ponad sześćdziesięciokrotnie. Szacuje się, że projekt pochłonie ponad 870 mln dol. Tym samym Indie dołączą do największych komputerowych potęg, czyli Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii i Europy.

Warto wspomnieć, że rekord Polski należy do komputera Zeus, który jest w stanie wykonać 185 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Jest on częścią Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH w Krakowie.


Jakub Płaza / Informacja Prasowe
jakub.plaza@firma.interia.pl
Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPoważna usterka standardu LTE
25 lutego 2020
Naukowcy z Niemiec informują o odkryciu poważnej luki w zabezpieczeniach sieci LTE, która może posłużyć do korzystania na koszt innych...

Apka udająca alkomat
25 lutego 2020
Nie zmierzy poziomu alkoholu we krwi, ale spróbuje oszacować jego ilość w naszym ciele.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto