A A A

Najszybszy superkomputer świata napędzą rozwiązania AMD

8 maja 2019, 12:00
Firmy AMD i Cray ogłosiły projekt, w ramach którego powstanie najszybszy superkomputer na świecie będący jednocześnie nowym wyznacznikiem wydajności oraz nowym punktem odniesienia dla wspieranej komputerowo nauki.
Najszybszy superkomputer świata napędzą rozwiązania AMD

Uruchomienie tego nowego systemu o nazwie Frontier jest planowane na 2021 rok w Stanach Zjednoczonych, a jego moc ma przekroczyć 1,5 Eksaflopsa, czyli 1500 Petaflopsów. Wartość kontraktu na system i rozwój technologii została ustalona na poziomie ponad 600 milionów dolarów.

Superkomputer Frontier będzie korzystał na następujących innowacjach firmy AMD:

- Specjalne procesory AMD EPYC i specjalne układy graficzne Radeon Instinct, które będą zoptymalizowane pod kątem sztucznej inteligencji i obliczeń HPC (High Performance Computing) - stosunek wykorzystanych komponentów to 4:1 (4 GPU wobec 1 CPU)

- Pamięć HBM (High Bandwidth Memory)

- Specjalnie zaprojektowana magistrala Infinity Fabric

- Ulepszone otwarte środowisko programistyczne ROCm do obsługi procesorów i układów graficznych AMD

Projekt ten znacząco podnosi poprzeczkę dla przyszłej eksaskalrnej komputeryzacji potężnie zwiększając możliwości dla algorytmów sztucznej inteligencji, analityki danych czy symulacji.

 


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto