A A A

Największa na świecie łódź słoneczna zawitała do Hong Kongu

16 sierpnia 2011, 10:07
Największa na świecie łódź słoneczna zawitała do Hong Kongu

Użycie alternatywnych źródeł energii w branży przewozowej ma przed sobą ogromny potencjał – twierdzi jeden z głównych twórców największej na świecie łodzi czerpiącej energię ze Słońca.W poniedziałek łódź pojawiła się w Hong Kongu, miasto jest jednym z wielu przystanków na trasie jej okołoziemskiej podróży.

Biały katamaran o nazwie PlanetSolar, o wymiarach 31 na 15 metrów, wyposażony jest w około 500 metrów kwadratowych paneli słonecznych, które napędzają łódź. Maksymalna prędkość jaką jest w stanie osiągnąć wynosi 25km/h.

Łódź, na której pokładzie zmieści się 50 pasażerów, przypłynęła do Hong Kongu z Filipin. Swoją podróż rozpoczęła w Monaco we wrześniu 2010r. 60 tonowa jednostka pływająca kosztowała 18 milionów euro. Zbudowano ją w Niemczech, pływa natomiast pod szwajcarską flagą.

Statki handlowe odpowiedzialne są za 4,5 % światowej emisji gazów cieplarnianych. Zastosowanie nowych ekologicznych źródeł napędu dla tysięcy statków handlowych pływających po morzach i oceanach z pewnością odciążyłoby znacznie naszą planetę od dziesiątek ton mających zły wpływ na środowisko emisji szkodliwych gazów.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto