A A A

Narodziny "ojca komputerów"

31 grudnia 2020, 08:00
Dziś z kalendarza IT zrywamy pożółkłą kartkę z datą 26 XII, kiedy to w 1791 roku urodził się znany brytyjski matematyk i konstruktor.
Narodziny

 

Narodziny maszyny analogowej

 

Drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia 1791 roku urodził się Charles Babbage, angielski matematyk, astronom i mechanik. I choć w swoim dorobku miał wiele osiągnięć, pamiętany jest głównie jako konstruktor mechanicznych maszyn liczących. W 1834 roku rozpoczął bowiem prace nad „maszyną analityczną", będącą de facto analogowym, mechanicznym komputerem ogólnego przeznaczenia.

Replika maszyny różnicowej Babbage'a

31 cyfr po przecinku

 

Niestety, ówczesny stan techniki oraz nieustanne problemy ze sfinansowaniem tego ambitnego projektu sprawiły, że owa maszyna nigdy nie powstała, acz Babbage skonstruował sporo jej elementów. Tym niemniej w ponad 120 lat po jego śmierci (konstruktor umarł w 1871 roku) naukowcy na podstawie zachowanych rysunków i planów, zbudowali ową maszynę... i okazało się, że była to w pełni funkcjonalne urządzenia, wykonujące działania z dokładnością do 31 cyfr po przecinku. Gwoli ścisłości, odtworzono nie samą „maszynę analityczną", lecz „maszynę różnicową" – uproszczony wariant maszyny analitycznej – mechaniczny kalkulator przystosowany do obliczania wartości wielomianów. Nie zmienia to jednak faktu, że Babbage nazywany jest obecnie „ojcem komputerów".

fot. Wikipedia

 


Gerard Arfield
Tagi: komputery
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto