A A A

Naukowcy opracowali tusz do drukarki z bakterii E. coli

28 listopada 2021, 10:45
Tusz z drobnoustrojów może być wykorzystany do drukowania żywych materiałów w technice 3D.
Naukowcy opracowali tusz do drukarki z bakterii E. coli

Wydrukuj sobie budynek

Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych opracował metodę produkcji atramentu z genetycznie zmodyfikowanych bakterii E. coli. Tusz drobnoustrojów jest aplikowany pod ciśnieniem – tak jak pasta do zębów – i może być wykorzystany do drukowania w 3D maleńkich struktur, takich jak okrąg, kwadrat i stożek. Atrament powstały na bazie płynnych kultur bakterii twardnieje jak żelatyna nadaje się do stosowania w drukarkach 3D.

Przepis na programowalny tusz mikrobiologiczny oparty na nanowłóknach badacze opublikowali na łamach czasopisma „Nature Communications".

Żywy tusz jest wciąż dopracowywany, ale już dziś naukowcy twierdzą, że materiał ten będzie mógł być w przyszłości kluczowym odnawialnym materiałem budowlanym. Nie zawiera żadnych polimerów, jest zdolny do reprodukcji i regeneracji, wprost idealny do budowania zrównoważonych domów na Ziemi i w kosmosie...

fot. Nature Communications


Katarzyna Bielińska
Tagi: 3D
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto