A A A

Naukowcy twierdzą, że wynaleźli niehakowalny procesor

20 maja 2019, 10:00
Intrygujący artykuł opublikowany przez naukowców z Uniwersytetu Michigan opisuje nową architekturę procesora zdolną do samoszyfrowania, która może odpierać wszelkie ataki hakerskie.
Naukowcy twierdzą, że wynaleźli niehakowalny procesor

Wspierany przez DARPA nowy projekt sprawia, że obecny model sprzętowego zabezpieczenia chipów staje się przestarzały - twierdzą uczeni.

„Chip, nazwany przez swoich twórców MORPHEUS, blokuje potencjalne ataki szyfrując własny kod oraz dane, i losowo tasując klucze szyfrowania 20 razy na sekundę - niewyobrażalnie szybciej, niż reagować by mógł na to ludzki haker i tysiące razy szybciej od najwydajniejszych sprzętowych technik hakerskich" - czytamy w doniesieniach prasowych.

Profesor Todd Austin, jeden ze współtwórców, porównuje chip do „kostki Rubika, której konfiguracja zmienia się z każdym mrugnięciem oka".

- Procesor jest nadal w fazie prototypowej, ale jego twórcy twierdzą, że już skutecznie broni się przed każdym znanym wariantem ataku usiłującego przejąć kontrolę nad przepływem danych, który jest powszechnie stosowaną techniką hakerską - wyjaśnia Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe - i dodaje: Tworzona technologia może być wykorzystana praktycznie przez dowolne urządzenie, w którego skład wchodzi procesor - od laptopów i komputerów stacjonarnych po urządzenia internetu rzeczy, a nawet smartfony.

Haker uzna, że niemożliwością jest przeciśnięcie się przez jakąkolwiek lukę w zabezpieczeniach, ponieważ zasoby krytyczne programów zmieniają się nieustannie w procesie zwanym „churn" - napisano w artykule.

W szczególności, dokonywana jest randomizacja bitów danych z interwałem 50 milisekundowym, której koszt obliczeniowy wynosi zaledwie 1% - twierdzą autorzy publikacji.

Prof. Austin już naciska na komercjalizację projektu MORPHEUS. Z myślą o tym założył on wspólnie ze współpracownicą, Valerią Bertacco, startup nazwany Agita Labs.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
20 maja 2019, 10:41
wojownikhaha napisał(a): Intel już zaciera rączki Żeby wszczepić swoje luki? :E @Dawidzie: Czy to ważne? To i tak nie jest rozwiązanie dla indywidualnego konsumenta, a rozwiązanie dla firm.
wojownikhaha
wojownikhaha
20 maja 2019, 10:30
Intel już zaciera rączki
avatar
~Anonim
20 maja 2019, 10:15
Witam! Chciałbym to zobaczyć :jezor: . Pewnie już tradycyjnie (jak każda nowość) będzie kosztował krocie, a i tak hakerzy znajdą sposób na jego zhakowanie.
Najnowsze aktualności
Microsoft: promocja dla piratów
7 grudnia 2021
Koncern z Redmond proponuje nawet 50 proc. rabatu na subskrypcję pakietu Microsoft 365 osobom, które zrezygnują z używania nielegalnych wersji...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto