A A A

Netflix największym pożeraczem pasma

4 października 2019, 07:40
Strumieniowanie wideo odpowiada za ponad połowę danych przesyłanych w internecie.
Netflix największym pożeraczem pasma

Z badań firmy Sandvine wynika, że w 2018 roku materiały wideo strumieniowane przez różnych usługodawców stanowiły 58 procent danych, które były przesyłane na komputery podłączone do sieci. Następnie w kolejności znalazły się: przeglądanie stron internetowych (17 procent ruchu), gry online (7,8 procent) i media społecznościowe (5,1 procent).

Wśród usług strumieniowania prym wiódł Netflix: oglądanie filmów z tego serwisu odpowiadało za niemal 15 procent danych transmitowanych w internecie. Na kolejnych miejscach znalazły się: strumieniowanie materiałów wideo osadzonych na stronach WWW (13,1 procent) i platforma YouTube (11,4 procent).

Według raportu w wieczornych godzinach szczytu, kiedy infrastruktura transmisyjna jest najbardziej obciążona, Netflix może odpowiadać za 40 procent całego ruchu sieciowego w Stanach Zjednoczonych. Zarówno w USA, jak i w pozostałych częściach świata przesyłanie wideo będzie pochłaniać coraz większą część pasma, ponieważ usługodawcy przestawiają się już na materiały jakości HD.

Równocześnie wzrosła ilość danych, które były wysyłane przez internautów w wyniku korzystania z systemów współdzielenia plików. Stanowiły one aż 22 procent ruchu „w górę" (upstreamu); w Europie i na Bliskim Wschodzie odsetek ten sięgnął 31 procent. Analitycy wiążą to ze stosowaną powszechnie praktyką regionalizacji materiałów w sieci.

- Jeśli ludzie nie mogą uzyskać treści, które ich interesują, ponieważ pojawiają się one później w ich kraju, a nie chcą oglądać spojlerów w internecie, uciekają się do piractwa - twierdzi Cam Cullen z firmy Sandvine.

Coraz większym pochłaniaczem pasma transmisyjnego stają się gry. Przyczyny tego stanu rzeczy to z jednej strony coraz większa popularność rozgrywek sieciowych, z drugiej zaś spadająca sprzedaż oprogramowania w wersji fizycznej i rosnący odsetek zakupów w internecie. Instalatory gier takich jak „Call of Duty Black Ops" mają rozmiary sięgające kilkudziesięciu gigabajtów, co odpowiada kilku godzinom strumieniowanego wideo jakości HD.

Informacje wykorzystane w dokumencie „Sandvine Global Internet Phenomena Report" pochodzą od ponad 150 dostawców internetu z całego świata. Obsługują oni 2,1 miliarda abonentów.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto