A A A

Nie będzie biometrycznych dowodów

10 grudnia 2008, 10:47
Nowy wzór dowodu, zawierający między innymi dane biometryczne obywateli, miał być wydawany od 2011 roku. Teraz okazało się, że dowody wykonywane w takiej technologii są zbyt drogie i... tak naprawdę nikomu niepotrzebne.
Nie będzie biometrycznych dowodów

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamierza wycofać się z pomysłu wprowadzenia biometrycznych dowodów osobistych.

Oficjalnie podaje się kilka przyczyn uzasadniających zmianę planów wdrożenia nowego sposobu identyfikacji ludności. Pierwsze z wymienianych czynników, i chyba w największej mierze przesądzające o odstąpieniu od wprowadzenia dowodów biometrycznych, są bardzo prozaiczne: zbyt wysoka cena tego typu dokumentów oraz fakt, że dowody takie nie są obecnie do niczego potrzebne. – Biorąc pod uwagę bieżące potrzeby bezpieczeństwa w tym zakresie, nie ma pełnego uzasadnienia dla wprowadzenia odcisków palców do dowodu osobistego – mówi wiceminister spraw wewnętrznych Witold Drożdż, który podkreśla również, że dokumenty wykorzystujące tego rodzaju metody identyfikacji bardzo naruszają zasadę prywatności i dodatkowo wywołują niepożądane skojarzenia. – Zbieranie odcisków palców najczęściej kojarzy się nam z jakimiś scenami z amerykańskich filmów. To pewnie nie jest sytuacja taka, w której sami chcielibyśmy się widzieć – tłumaczy polityk.

Ministerstwo podtrzymuje jednak zamiar wprowadzenia dowodów z chipami, w których znajdą się dane teleadresowe. Dowody takie mają być wprowadzane już od 2011 roku.

Źródło: Informacja prasowa


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto