A A A

Nie będzie biometrycznych dowodów

10 grudnia 2008, 10:47
Nowy wzór dowodu, zawierający między innymi dane biometryczne obywateli, miał być wydawany od 2011 roku. Teraz okazało się, że dowody wykonywane w takiej technologii są zbyt drogie i... tak naprawdę nikomu niepotrzebne.
Nie będzie biometrycznych dowodów

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamierza wycofać się z pomysłu wprowadzenia biometrycznych dowodów osobistych.

Oficjalnie podaje się kilka przyczyn uzasadniających zmianę planów wdrożenia nowego sposobu identyfikacji ludności. Pierwsze z wymienianych czynników, i chyba w największej mierze przesądzające o odstąpieniu od wprowadzenia dowodów biometrycznych, są bardzo prozaiczne: zbyt wysoka cena tego typu dokumentów oraz fakt, że dowody takie nie są obecnie do niczego potrzebne. – Biorąc pod uwagę bieżące potrzeby bezpieczeństwa w tym zakresie, nie ma pełnego uzasadnienia dla wprowadzenia odcisków palców do dowodu osobistego – mówi wiceminister spraw wewnętrznych Witold Drożdż, który podkreśla również, że dokumenty wykorzystujące tego rodzaju metody identyfikacji bardzo naruszają zasadę prywatności i dodatkowo wywołują niepożądane skojarzenia. – Zbieranie odcisków palców najczęściej kojarzy się nam z jakimiś scenami z amerykańskich filmów. To pewnie nie jest sytuacja taka, w której sami chcielibyśmy się widzieć – tłumaczy polityk.

Ministerstwo podtrzymuje jednak zamiar wprowadzenia dowodów z chipami, w których znajdą się dane teleadresowe. Dowody takie mają być wprowadzane już od 2011 roku.

Źródło: Informacja prasowa


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościKolekcjonerskie NFT dla kinomanów
29 listopada 2021
Dystrybutor filmów AMC Networks oraz firma Sony Pictures zaoferują niewymienialne tokeny uczestnikom programu lojalnościowego.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto