A A A

Nie czytamy regulaminu przed instalacją

4 maja 2016, 13:20
Wyniki quizu zorganizowanego przez Kaspersky Lab wykazały, że aż 63 proc. użytkowników nie zadaje sobie trudu, aby przed zainstalowaniem nowej aplikacji na swoim telefonie zapoznać się z umową licencyjną (z ang. "terms and conditons"), a jedna na pięć osób (20 proc.) nigdy nie czyta komunikatów wyświetlanych podczas instalacji. Użytkownicy często ograniczają się jedynie do klikania „dalej” i „zgadzam się”, nie rozumiejąc, jakie mogą być konsekwencje takiego postępowania.
Nie czytamy regulaminu przed instalacją

Quiz Kaspersky Lab pt.: „Czy jesteś cyber-łebski?", w którym ponad 18 tysięcy użytkowników odpowiedziało na pytania dotyczące ich zwyczajów online, pokazał, że niepokojąco duża liczba osób naraża swoją prywatność - i dane przechowywane w telefonach - na cyberzagrożenia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest beztroskie podejście do instalowania aplikacji.

Nie czytając umów licencyjnych czy komunikatów podczas procesu instalacji aplikacji, użytkownicy nie wiedzą, na co się zgadzają. Niektóre aplikacje mogą mieć wpływ na prywatność użytkownika, prowadzić do instalacji innych programów, a nawet zupełnie legalnie zmieniać ustawienia systemu operacyjnego urządzenia, ponieważ użytkownik „zgodził się" na to podczas instalacji.

Z quizu wynika również, że nieco mniej niż połowa (43%) użytkowników może narażać się na potencjalne zagrożenia w
wyniku braku wiedzy na temat uprawnień aplikacji instalowanych na urządzeniach mobilnych. 15% respondentów biorących udział w quizie nie wprowadza żadnych ograniczeń odnośnie działań, jakie aplikacje mogą wykonywać w ich telefonach, a 17% udziela aplikacjom wymaganych uprawnień, kiedy o nie proszą, a następnie zapomina o tym. Z kolei 11% uważa, że zmiana uprawnień aplikacji nie jest możliwa. Gdy uprawnienia pozostają bez kontroli, aplikacje mogą w legalny sposób uzyskać dostęp do danych prywatnych i osobowych znajdujących się na urządzeniach mobilnych, od informacji kontaktowych po zdjęcia i dane dotyczące lokalizacji.

Komentując wyniki badania, David Emm, główny badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab, powiedział: „Użytkownicy internetu powierzają swoim urządzeniom poufne informacje dotyczące swojej osoby oraz innych ludzi (np. kontakty, prywatne wiadomości itd.), ale nie robią nic, aby zapewnić bezpieczeństwo tych danych. W ten sposób smartfony mogą stać się zarówno ich przyjaciółmi, jak i wrogami cyfrowymi. Wielu użytkowników nieświadomie udziela aplikacjom pozwolenia na to, aby ingerowały w ich życie prywatne, widziały, co znajduje się na ich urządzeniach i jaka jest ich lokalizacja, instalowały dodatkowe niechciane aplikacje i dokonywały zmian w ich urządzeniach już od momentu instalacji. Jednym z celów Kaspersky Lab jest pomoc użytkownikom w zyskaniu większej świadomości odnośnie cyberzagrożeń i ochrony cennych danych - i ich samych - przed tymi zagrożeniami".

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad pozwalających na zwiększenie bezpieczeństwa danych przechowywanych na urządzeniach mobilnych:

- pobieraj aplikacje jedynie z zaufanych źródeł,
- mądrze wybieraj aplikacje, które chcesz zainstalować na swoim urządzeniu,
- dokładnie przeczytaj umowę licencyjną podczas procesu instalacji,
- dokładnie zapoznaj się z listą uprawnień, jakich żąda aplikacja - nie klikaj „dalej" bez sprawdzenia, na co się zgadzasz,
- stosuj rozwiązanie cyberbezpieczeństwa, które zapewni ochronę Twojego urządzenia przed cyberzagrożeniami.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


PC Format / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
wieczorek
wieczorek
4 maja 2016, 14:29
O ile nigdy nie czytam regulaminu, to zawsze zwracam uwagę na komunikaty wyświetlane podczas instalacji :D Uczulam też na to znajomych, bo można sobie zafundować różne niechciane rzeczy :P
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto