A A A

Nie daj się nabrać na świąteczne oszustwa internetowe

20 grudnia 2015, 14:00
Przedświąteczne zakupowe zamieszanie to istny raj dla cyberprzestępców i oszustów internetowych, więc warto mieć się na baczności. Przed Wami poradnik przedświątecznego cyberbezpieczeństwa.
Nie daj się nabrać na świąteczne oszustwa internetowe

Okres przedświąteczny to czas żniw dla cyberprzestępców. Mnóstwo ludzi kupuje prezenty online, nierzadko szukając promocji i ofert specjalnych. Niestety, wielu z nas opuszcza w tym czasie czujność związana z cyberbezpieczeństwem, a przecież atakujący mają do dyspozycji cały arsenał narzędzi, dzięki którym mogą infekować komputery i przejmować nad nimi kontrolę lub szyfrować dane użytkowników, po czym żądać okupu za przywrócenie dostępu. Nie możemy także zapominać o uciążliwym i coraz częściej niebezpiecznym spamie oraz o atakach phishingowych, które pozwalają cyberprzestępcom przejąć dane logowania użytkowników do rozmaitych serwisów online, ukraść tożsamość, a docelowo nawet pieniądze z kont bankowych.

"Atakujący nie próżnują i są bardzo kreatywni. Czasem trudno się oprzeć wszystkim atrakcyjnym ofertom i nie sprawdzić chociaż jednej z nich. Cyberprzestępcy właśnie na to liczą - oczekują, że potencjalna ofiara wyśle na urlop swojego wewnętrznego krytyka i z ufnością kliknie odnośnik w spreparowanej wiadomości" - powiedział Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab Polska.

Jak się chronić

Czas wzmożonych zakupów sprzyja oszustwom i zagrożeniom, dlatego każdy użytkownik internetu powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali osiem prostych porad związanych z cyberochroną.

1. Unikaj programów żądających okupu - nie otwieraj załączników pocztowych z nieznanych sklepów i regularnie rób kopię zapasową swoich danych.

2. Pamiętaj o odnośnikach phishingowych - nie klikaj przypadkowych odnośników otrzymanych w wiadomościach e-mail, SMS-ach, na portalach społecznościowych lub przez komunikatory internetowe.

3.Twórz silne hasła - łącz litery, cyfry i znaki specjalne, aby trudniej było je złamać.

4. Kupuj na bezpiecznych stronach - zanim zapłacisz kartą w sklepie online, zapoznaj się z opiniami o firmie, która za nim stoi.

5. Unikaj kupowania przy użyciu publicznych sieci Wi-Fi - przestępcy lubią buszować w niezabezpieczonych sieciach publicznych w poszukiwaniu danych uwierzytelniających.

6. Wyłącz funkcję Bluetooth, używaj sieci komórkowej - w ten sposób połączenie sieciowe twojego smartfona będzie znacznie bezpieczniejsze.

7. Blokuj podejrzane darmowe aplikacje - programy takie mogą zawierać niepożądane „gratisy".

8. Uważaj na fałszywe wiadomości żądające potwierdzenia wysyłki - mogą być przynętą cyberprzestępców, którzy liczą na szybkie kliknięcie odnośnika.

Powyższa strategia z pewnością pomoże w wielu sytuacjach, ale to na barkach użytkowników spoczywa decyzja, czy będą ją stosowali. Poza wymienionymi poradami warto także zapamiętać podstawową zasadę związaną z zakupami online i nie tylko - jeśli coś jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe, prawdopodobnie nie jest prawdziwe.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto