A A A

Nie trzeba nakazu by przeszukać telefon

17 grudnia 2014, 07:40
Jak informuje serwis Slashgear – Sąd Najwyższy Kanady orzekł, że policjanci nie potrzebują już więcej nakazu by móc przeszukać telefon podejrzanego.
Nie trzeba nakazu by przeszukać telefon

Czy to oznacza, że policjant może zatrzymać przypadkową osobę i przeszukać jej telefon? Na szczęście nie, choć postanowienie sądu i tak wzbudza niemałe kontrowersje. Takie prawo przysługuje mu wyłącznie wówczas, kiedy podejrzany został aresztowany, a jego telefon może zawierać istotne dla śledztwa informacje. Poza tym, funkcjonariusz musi sporządzić dokładne notatki z przeszukania danego urządzenia.

O sprawie zrobiło się głośno, kiedy funkcjonariusze bez specjalnego nakazu przeszukali telefony podejrzanych w sprawie kradzieży biżuterii i znaleźli w nich obciążające sprawców dowody. Obrońcy sprzeciwili się jednak takiemu postępowaniu policji i nazwali je niekonstytucyjnym.

Sędzia powiedział, że w swojej decyzji starał się zrównoważyć prawa obywateli z koniecznością egzekwowania prawa i bezpieczeństwa.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
17 grudnia 2014, 08:17
Dawidzie, w Polsce nakazu też nie trzeba. Wystarczy uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.
avatar
~Anonim
17 grudnia 2014, 08:10
Witam! A co ma Polska do Kanady?:oczy: Zresztą - u mnie musieli by mieć nakaz na wszystko. Nie ma nakazu, to... Do widzenia!:papa: Oni nie mają prawa ot tak sobie grzebać w moim telefonie, tablecie czy komputerze bez mojego pozwoleństwa.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto