A A A

Niebezpieczne aplikacje w Google Play

2 kwietnia 2018, 07:40
Portal Android Authority ostrzega przed groźnymi aplikacjami w sklepie Google Play, które mogą mieć zakamuflowaną pułapkę.
Niebezpieczne aplikacje w Google Play

Chodzi o ukrycie w interfejsie gry okienka z płatnością i wyświetlenie go wtedy, gdy użytkownik spodziewa się zupełnie czegoś innego. Stwarza to ryzyko przypadkowego potwierdzenia płatności i obciążenia konta, na które jesteśmy zalogowani.

Pierwszą aplikacją, która posiadała taką pułapkę była gra Pingu Cleans Up. Pod przykrywką stworzenia nowej postaci, interfejs odnosił użytkownika do okienka z płatnością. Dzieci i mało ostrożni użytkownicy mogli automatycznie zatwierdzić ją, a ich konto uszczupliło się po tej operacji o kilka dolarów.

Jak zmniejszyć ryzyko, że kiedykolwiek padniemy ofiarą takiego oszustwa?

- Sprawdzaj opinie i oceny użytkowników nt. danej aplikacji. Skup się na tych negatywnych - często pochodzą od prawdziwych użytkowników, którzy opisują w nich szkodliwe działanie aplikacji.

- Kieruj się zasadą "to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe" - jeśli aplikacja oferuje zdobycie dla Ciebie pół miliona fanów w zamian za jedno kliknięcie - lepiej zrezygnuj z jej instalacji.

- Pomyśl dwa razy, zanim podasz w aplikacji swoje prywatne dane lub wyrazisz zgodę na włączenie dodatkowych usług, np. SMS Premium.

- Skorzystaj z jednej z aplikacji zabezpieczających, która ochroni twoje urządzenie przed wirusami czy wyłudzeniem danych.

- Ustaw dodatkową weryfikację przy każdym zakupie, albo całkowicie odłączyć konto Google od karty płatniczej, jeśli użytkownikiem smartfonu będzie na przykład dziecko.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto