A A A

Nielegalne oprogramowanie warte 30 tys. zł

5 listopada 2013, 15:14
Nielegalne oprogramowanie  warte 30 tys. zł
W jednej z katowickich firm policjanci znaleźli kilkanaście nielegalnych programów komputerowych o wartości 30 tysięcy złotych. Za uzyskanie nielegalnego oprogramowania właścicielowi firmy grozi do 5 lat więzienia.

Po wkroczeniu do firmy zajmującej się budownictwem i energetyką oficerowie z wydziału do zwalczania przestępczości gospodarczej znaleźli na sześciu komputerach nielegalne kopie specjalistycznych programów.

"Zgodnie z art. 278 §2 Kodeksu karnego, za uzyskanie cudzego programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Wielu przedsiębiorców wydaje się nie zdawać sobie z tego sprawy, bądź lekceważy tę kwestię, wychodząc z założenia, że ryzyko ujawnienia tego rodzaju przestępstwa akurat w ich firmie jest znikome lub bliskie zera. Tymczasem, zarówno działania Policji, jak i efekty działań w ramach programu antypirackiego BSA w Polsce zaprzeczają tej ostatniej tezie. Biorąc pod uwagę statystyki Policji (w 2012 roku Policja ujawniła 351 przypadków korzystania z pirackich programów komputerowych w firmach, a 1000 takich przypadków w latach 2009-20112), można powiedzieć, że każdego dnia Policja ujawnia nielegalne oprogramowanie w firmach działających w Polsce" - komentuje Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce komentuje.

"Trudno w tej chwili powiedzieć, czy tak duża skala problemu wynika z tego, że firmy – tłumacząc to np. nienajlepszą sytuacją na rynku – „oszczędzają” na legalnym oprogramowaniu czy też dlatego, że efektywność działań Policji i naszego programu antypirackiego jest większa. Dlatego też, niezależnie od działań prawnych, zdecydowaliśmy się na zainicjowanie kolejnej kampanii, w ramach której zwracamy się do przedsiębiorców z prośbą o upewnienie się, że korzystają wyłącznie z licencjonowanego oprogramowania. Opracowaliśmy i udostępniliśmy także specjalny przewodnik dla firm, stanowiący kompendium wiedzy dla przedsiębiorców na temat ryzyka związanego z korzystaniem z nielegalnego oprogramowania" - dodaje Witucki.

Stock.xchg Rawku5

Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto