A A A

Niemiecki rząd kontra Telegram

16 czerwca 2021, 21:10
Niemieckie władze wszczęły postępowanie przeciwko Telegramowi.
Niemiecki rząd kontra Telegram

Współpraca albo grzywna

Operatorzy komunikatora mogą zostać ukarani grzywną za nieprzestrzeganie przepisów nakładających na portale społecznościowe obowiązek nadzorowania działań użytkowników.

Magazyn Der Spiegel poinformował, że zdaniem urzędników korzystanie z aplikacji Telegram osiągnęło próg, w którym można ją traktować tak samo jak Facebooka, Twittera i TikToka, jeśli chodzi o wymaganie współpracy z niemieckimi władzami.

Rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Rabea Boennighausen potwierdziła, że władze napisały do ​​operatora w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zarzucając mu brak udostępnienia kanału do składania skarg oraz osoby kontaktowej w Niemczech. „Firma ma teraz możliwość zareagowania" – powiedziała rzeczniczka dziennikarzom w Berlinie.

Według niemieckiego prawa Telegram może zostać ukarany grzywną w wysokości do 5,5 miliona euro (6,7 miliona dolarów), jeśli nie spełni wymagań władz. Przedstawiciele komunikatora nie odpowiedzieli do tej pory na stawiane zarzuty.

Telegram, założony przez rosyjskich braci Nikołaja i Pawła Durowa, w ostatnich latach zyskał na popularności w Niemczech, m.in. wśród ugrupowań prawicowych i osób sprzeciwiających się reakcji rządu na sytuację epidemiologiczną. W styczniu 2021 roku aplikacja przekroczyła próg 500 milionów aktywnych użytkowników na świecie.

Władze Niemiec powołują się na ustawę uchwaloną w 2017 roku, której celem jest zapewnienie, że istniejące ograniczenia dotyczące wygłaszanych wypowiedzi (w tym na przykład negowanie Holokaustu ) mogą być egzekwowane w Internecie.

Argument przeciwników postępowania to ograniczanie wolności słowa.

fot. Gerd Altmann – Pixabay


Sebastian Nanasik
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto