A A A

Niemiecki Trybunał Sprawiedliwości krytykuje walkę Facebooka z mową nienawiści

30 lipca 2021, 13:10
Wyrok wskazuje wątpliwości sądu co do reguł Facebooka.
Niemiecki Trybunał Sprawiedliwości krytykuje walkę Facebooka z mową nienawiści

Facebook a prawo

Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (najwyższa instancja sądowa w Niemczech) wydał wyrok, zgodnie z którym Facebook, usuwając rasistowski komentarz na temat muzułmanów i blokując jego autora, postąpił niezgodnie z prawem. W uzasadnieniu wyroku Trybunał napisał, że regulamin Facebooka dotyczący usuwania postów ma „zerową wartość". Sąd twierdzi, że standardy platformy są nieprecyzyjne i nie określają jasno, jakiego charakteru treści mogą zostać usunięte z portalu.

Główny zarzut Trybunału dotyczy jednak braku poinformowania użytkownika o usunięciu jego wpisu. Sąd sugeruje, iż platforma powinna ostrzec autora przed zablokowaniem treści i dać mu czas na odpowiedź i ustosunkowanie się do swojej decyzji.

 

Rasizm w internecie

Rezultatem wyroku jest konieczność przywrócenia przez Facebooka rasistowskiego komentarza. Jego autor pisał, że „migranci mogą zabijać i gwałcić i nikogo to nie obchodzi". Nawoływał również do zmian niemieckiego prawa w tym zakresie.

Facebook ostrożnie odniósł się do decyzji sądu, ogłaszając, że „przeanalizuje wyrok, by upewnić się, że dalej może efektywnie walczyć z mową nienawiści w Niemczech".

Wyrok to decyzja historyczna i kluczowa dla przyszłych działań mediów społecznościowych. Trybunał Sprawiedliwości wyraźnie zaznaczył, że nawet jeśli media działają w słusznym celu, ich regulaminy nie mogą być niezgodne z ogólnym prawem, a bezkarność mediów społecznościowych i funkcjonowanie przez nie niemal jak autonomiczne wirtualne państwa odchodzą do przeszłości.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Tagi: facebook
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościXiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto