A A A

Niemieckie banki rezygnują z uwierzytelniania kodem SMS

15 lipca 2019, 16:30
Niemieckie banki szybko reagują na unijne prawo, które każe zrezygnować z uwierzytelniania logowania i weryfikacji transakcji metodą jednorazowych haseł SMS. Nowe zasady powinny być stosowane w instytucjach finansowych od 14 września br.
Niemieckie banki rezygnują z uwierzytelniania kodem SMS

Metoda One Time Password (OTP) od lat budziła zastrzeżenia, głównie za sprawą coraz częstszych ataków cyberprzestępców. Wykorzystywali oni luki w protokole SS7 (Signalling System 7), używanym w sieciach telefonii komórkowej, które pozwalały na niezauważalne przejęcie numeru telefonu użytkownika. W efekcie umożliwiały śledzenie jego aktywności, w tym również przechwytywanie wiadomości SMS wykorzystywanych w bankowości internetowej.

Unia każe, banki muszą
Unijna dyrektywa w sprawie usług płatniczych (PSD – Payment Service Directive) w 2015 r. doczekała się znowelizowanej wersji zwanej PSD2, która objęła również regulacje dotyczące mechanizmów tzw. silnego uwierzytelniania klienta (SCA – strong customer authentication). Według PSD2 wszelkie operacje finansowe lub handlowe prowadzone przez konsumentów w UE muszą być autoryzowane przy użyciu mechanizmu zgodnego z SCA. Tymczasem większość stosowanych mechanizmów OTP opartych na SMS-ach nie odpowiada tym wymogom.

Wdrożenie unijnych przepisów odnoszących się do silnego uwierzytelniania klientów i wydanie opinii na temat akceptowanych standardów powierzono Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Bankowego. Opinia ukazała się 21 czerwca br. Co ważne, banki i instytucje finansowe na wdrożenie przepisów związanych z unijna dyrektywą PSD2 mają czas do 14 września br.

Spośród działających w Niemczech banków kilka już zadeklarowało termin rezygnacji z uwierzytelniania jednorazowym kodem SMS: Postbank planuje zrobić to już w sierpniu, Raiffeisen Bank i Volksbank – jesienią, a Consorsbank – do końca roku.

fot. 123RF


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto