A A A

Nieoczekiwany lider w wykorzystaniu open source

24 czerwca 2009, 10:26
Firma Actuate po raz kolejny przeprowadziła badania rynku open source. Jak co roku w badaniach wzięły udział firmy z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i pierwszy raz Francji oraz Chin. Wyniki okazały się dość zaskakujące.
Nieoczekiwany lider w wykorzystaniu open source

Na czele stawki uplasowały się Chiny, w których już blisko 80% przedsiębiorstw korzysta z darmowego oprogramowania. Kolejne miejsca zajęły: Francja 67%, Niemcy 61%, Anglia 42% i USA 41%.

Oczywiście głównym argumentem, który przemawiał za otwartymi źródłami, była chęć zaoszczędzenia na płatnych licencjach komercyjnych aplikacji (istotne zarówno w dużych, jak i małych firmach). Dopiero w następnej kolejności wspomniano dostęp do źródeł. Tylko 8% uznało, że oprogramowanie OS ma więcej wad niż zalet.

Open source, czyli otwarte źródła, jest to odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który różni się od tego drugiego praktycznie tylko nazwą, a działa na bardzo podobnych zasadach. Programy publikowane na zasadzie takiej definicji są darmowe, można je zmieniać oraz rozpowszechniać i kopiować.

Źródło: Heise.de


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto