A A A

Nikon Df - aparat w starym stylu

5 listopada 2013, 16:13
Nikon pokazał światu pełnoklatkową lustrzankę cyfrową, nawiązującą wyglądem do aparatów analogowych - Nikon Df. Sprzęt powstał w standardzie 35 mm, takich jak Nikon F2 lub F3.
Nikon Df - aparat w starym stylu

Nikon pokazał światu pełnoklatkową lustrzankę cyfrową, nawiązującą wyglądem do aparatów analogowych - Nikon Df. Sprzęt powstał w standardzie 35 mm, takich jak Nikon F2 lub F3.

Serce aparatu Nikon Df stanowi znana z modelu Nikon D4 matryca CMOS formatu FX o rozdzielczości 16,2 mln pikseli oraz procesor przetwarzania obrazu Expeed 3. Aparat zapewnia czułość 100 - 12800 ISO (z możliwością rozszerzenia do wartości 208400 ISO) oraz tryb zdjęć seryjnych osiągający szybkość do 5,5 kl./s. Za ustawianie ostrości odpowiada 39-polowy autofokus, natomiast komponowanie ujęć umożliwia wizjer optyczny z pryzmatem pentagonalnym (100-proc. pokrycie kadru i powiększenie 0,7x) oraz możliwością kadrowania w formacie DX. Do dyspozycji jest również wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2 cala i rozdzielczości 921 000 punktów.

Aparat został zamknięty w korpusie ważącym (bez akumulatora) ok. 710 g. Jego górna, dolna i tylna pokrywa zostały wykonane z wytrzymałego stopu magnezu, nie zabrakło też uszczelnienia, znanego z modelu Nikon D800, zabezpieczającego wnętrze aparatu przed wilgocią i kurzem. W układ automatycznego czyszczenia wyposażona została również matryca. Obsługę najważniejszych funkcji - m.in. ustawianie czułość ISO, trybu i kompensacji ekspozycji oraz trybu wyzwalania migawki - umożliwiają mechaniczne pokrętła o moletowanej powierzchni. Korpus oferowany będzie w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej lub srebrnej z czarnymi detalami. Interfejs użytkownika zaprojektowano jako monochromatyczny.

Nikon Df sprzedawany będzie w zestawie ze specjalną wersją obiektywu AF-S 50 mm f/1,8G Nikkor, która charakteryzuje się wykończeniem w stylu retro, dopasowanym do korpusu. Aparat wyposażony został w bagnet F i może współpracować z optyką AF-S, AF-D oraz AI. Nowość posiada też składaną dźwignię sprzężenia światłomierza, która umożliwia bezpośrednie podłączenie do aparatu również klasycznych obiektywów Nikkor innych niż AI. Podczas fotografowania z użyciem takiego szkła w trybie A (preselekcji przysłony) lub M (manualnym) Nikon Df umożliwia pomiar przy całkowicie otwartej przysłonie - tak samo jak w przypadku obiektywów AI. Parametry obiektywu, takie jak ogniskowa i maksymalny otwór przysłony, można definiować za pomocą ustawień aparatu, pozwalając na rozpoznanie przez aparat ustawienia przysłony i obliczenie prawidłowej ekspozycji.Cena aparatu Nikon Df oraz data wprowadzenia do sprzedaży nie zostały jeszcze ustalone.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto