A A A

Nowa Zelandia: wypłaty w kryptowalucie

14 sierpnia 2019, 13:30
Nowa Zelandia stanie się pierwszym państwem, w którym zostaną zaakceptowane rozliczenia w kryptowalutach.
Nowa Zelandia: wypłaty w kryptowalucie

Pracownicy w Nowej Zelandii będą mogli otrzymywać wynagrodzenie w kryptowalutach, takich jak BTC (bitcoiny) - decyzję taką podjął Krajowy Departament Skarbowy (Inland Revenue Department, IRD).

Podatek dochodowy od zarobków będzie obliczany zgodnie z obowiązującą w Nowej Zelandii ustawą o podatku dochodowym z 2007 roku.

Pracodawcy mogą wypłacać wynagrodzenie w kryptowalucie wyłącznie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Limitowana będzie także wysokość środków przekazanych jako „kryptopensja".

Wypłaty takie muszą być również przeliczane na określone waluty (pieniądze fiducjarne) według zasad giełdowych. Ma to uchronić pracowników przed sytuacją, w której otrzymają pensję wypłaconą w postaci podejrzanych, śmieciowych kryptowalut wraz z obietnicą, że kiedyś nabiorą one wartości rynkowej.

Orzeczenie IRD dotyczy wyłącznie pracowników pobierających wynagrodzenie. Osoby prowadzące działalność na własny rachunek nie będą mogły skorzystać z możliwości płacenia samym sobie w kryptowalutach.

Rozporządzenie (opublikowane 7 sierpnia) wchodzi w życie 1 września bieżącego roku na okres próbny (trzy lata).


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto