A A A

Nowa sieć P2P – legalnie i za darmo

28 stycznia 2008, 16:41
Nowa sieć P2P – legalnie i za darmo

Zgodnie z zapowiedziami twórców dzisiaj powinien wystartować projekt Qtrax, czyli nowa sieć P2P udostępniająca muzykę. Prace nad nią trwały aż 8 lat. Dzięki temu sieć jest całkowicie legalna i co najważniejsze darmowa. Jedyne z czym będziemy się musieli liczyć to reklama.

Od początku w bazie znajdzie się 5 milionów utworów. W planach jest stworzenie katalogu, który ma zawierać 25 mln utworów. Umowy licencyjne podpisano z największymi wytwórniami muzycznymi. Z Qtraksa będzie można korzystać za pomocą dedykowanej aplikacji Qtrax Player. Koszty działania projektu pokryją wpływy z reklam wyświetlanych podczas słuchania muzyki. Wszystkie pliki chronione są cyfrowym systemem zarządzania prawami autorskimi (DRM). Firma twierdzi, że będzie w stanie sprawdzić, jak użytkownik wykorzystał pobrane utwory, a nawet ile razy ich odsłuchał.

Rzecznik Warner Music Group Will Tanous twierdzi tymczasem, że Qtrax nie ma podpisanej umowy licencyjnej z jego przedsiębiorstwem. Wprawdzie w 2006 r. pomiędzy zainteresowanymi stronami została podpisana umowa, jednak jej ważność wygasła w ubiegłym roku. Według niepotwierdzonych informacji do podobnego konfliktu może dojść również z Universal Music Group.
Projekt Qtrax kosztował 30 mln dolarów i na być dostępny zarówno w USA, jak i w Europie.

Źródło: Ars Technica


Paweł Bijata
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
carlst
carlst
opera
21 lutego 2008, 21:03
Mam ten program
Mam ten program i mysle ze jest swietny!!!
zgłoś do moderacji »
avatar
wojteke
opera
29 stycznia 2008, 10:13
:)
Świetny pomysł i napewno skorzystam jednak jest jeden mankament "(...) będzie w stanie sprawdzić, jak użytkownik wykorzystał pobrane utwory, a nawet ile razy ich odsłuchał..." wydaje mi sie że to jest naruszenie prywatności użytkownika bo po co mają wiedzieć ile razy włanczałem ten plik??
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto