A A A

Nowa specyfikacja standardu HDMI

29 listopada 2017, 07:00
Sygnał wideo w jakości 4K będzie jeszcze lepszy - wszystko za sprawą standardu HDMI 2.1, oferującego lepszy poziom odświeżania i wsparcie dla nowej generacji HDR-u.
Nowa specyfikacja standardu HDMI

Interfejs HDMI umożliwia transmisję nieskompresowanego, cyfrowego sygnału oraz danych sterujących za pomocą jednego kabla, a także dowolne łączenie zgodnych ze standardem urządzeń. Jednak możliwości technologiczne urządzeń z biegiem lat systematycznie rosły, podobnie, jak ewoluowały możliwości złączy i kabli HDMI. HDMI to obecnie podstawowy standard wszystkich multimedialnych urządzeń, jakie są np. podłączane do telewizora. HDMI 2.0 jest normą w każdym nowym telewizorze 4K na rynku.

Co zatem przyniesie standard HDMI 2.1? Przede wszystkim wyższą przepustowość - 48 Gbps. Dotychczasowe kable HDMI oferują obecnie przesył pełnego sygnału 4K Ultra HD, w odświeżaniu na poziomie 60Hz, z próbkowaniem 10 bitów, o przepustowość 18,2 Gbps na odległość do 30 metrów (złącza HDMI w wersji 2.0b). Wyższe pasmo obsłuży jedynie interfejs Display Port w wersji 1.3, który efektywnie przeniesie pasmo do 25,92 Gbps (rozdzielczości 5120 na 2880 pikseli). Nowy interfejs poradzi sobie nawet z sygnałem 10K (10240 na 4320 pikseli!). Zmiany wprowadzone w HDMI 2.1 robią zatem wrażenie.

To nie wszystko. Interfejs HDMI 2.1 dostarczy odświeżanie na poziome 120 Hz w przypadku 4K, i 60 Hz w przypadku 8K - bez utraty jakości. Wraz z tymi modyfikacjami, nowy interfejs wspiera również szereg rozwiązań polepszających HDR, czyli poszerzony zakres tonalny. HDMI 2.1 jest kompatybilny z poprzednimi wersjami HDMI.

Aby skorzystać z wszystkich nowości, potrzebny będzie nowy kabel HDMI (ze standardem 2.1), a także odpowiedni telewizor i urządzenie, które obsługuje HDMI 2.1. Pierwsze sprzętowe premiery wspierające HDMI 2.1 powinny zadebiutować w drugiej połowie 2018 roku.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Aktywny Kabel Optyczny HDMI
23 kwietnia 2019
Active Optical Cable (AOC) to technologia okablowania wykorzystująca światłowód do przedłużenia sygnału HDMI. Korzyścią takiego...

Inno3D GTX 1650 TWIN X2 OC oraz COMPACT
23 kwietnia 2019
Inno3D przedstawia nowego członka rodziny GTX, bazującej na architekturze Turing. Dziś na rynku debiutuje karta GTX 1650 w dwóch wersjach –...

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto