A A A

Nowa technika izolowania głosów

15 lipca 2020, 10:50
Podczas międzynarodowej konferencji na temat uczenia maszynowego badacze z Facebooka zaprezentowali metodę oddzielania nawet 5 głosów osób mówiących równocześnie.
Nowa technika izolowania głosów

Przełomowa metoda

Zespół z Facebooka twierdzi, że opracowana metoda izolowania dźwięków jest dokładniejsza niż dotychczas prezentowane narzędzia porównujące źródła mowy. Wykorzystując sieć neuronową, naukowcy zaprojektowali enkodery, które izolują sygnały audio. Badacze przeszkolili modele, które w sumie potrafią rozróżnić od 2 do nawet 5 głosów.

 

Lepsza komunikacja

Izolowanie mowy jest ważnym krokiem w kierunku poprawy komunikacji między różnymi aplikacjami, takimi jak narzędzia wideo czy programy do przesyłania wiadomości głosowych.

Opracowana metoda może też jednak pomóc w poprawie jakości dźwięku odbieranego przez aparaty słuchowe. System może ułatwić osobom posługującym się takimi urządzeniami odbieranie i rozumienie komunikatów w zatłoczonym miejscu lub hałaśliwym otoczeniu, takim jak restauracje, hale targowe itd.

fot. TheAngryTeddy

 


Dominika Gorgosz
Tagi: ciekawostki
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto