A A A

Nowa wersja graficznego środowiska GNOME

20 marca 2009, 10:36
Popularne środowisko graficzne do Linuksa doczekało się kolejnego, stabilnego wydania oznaczonego numerem 2.26. Najnowsza wersja to setki poprawek w kodzie oraz różnego rodzaju rozwiązania, które mają ułatwić użytkownikom korzystanie z nowoczesnych technologii implementowanych we współczesnych komputerach.
Nowa wersja graficznego środowiska GNOME

Spośród wprowadzonych w nowym GNOME innowacji zasługujących - zdaniem twórców tego środowiska - na szczególną uwagę, wymienia się m.in.:

  • Wprowadzenie całkowicie nowej aplikacji do nagrywania płyt CD/DVD o nazwie Brasero, która ma zastąpić obecny w poprzednich wydaniach GNOME CD Burner. Brasero umożliwia wreszcie nagrywanie płyt audio z podglądem ścieżek, normalizacją dźwięku i możliwością dzielenia ścieżek audio. Dodano także edytor okładek płyt.
  • Uproszczone współdzielenie plików; w nowej wersji GNOME pojawiła się wtyczka do wbudowanego w GNOME menedżera plików, ułatwiająca użytkownikowi współdzielenie plików poprzez WebDAV, HTTP oraz Bluetooth.
  • Przeglądarka i klient poczty Evolution zyskały nową, ale bardzo przydatną dla wielu użytkowników funkcję importu ustawień z Windows. Foldery programu Outlook mogą być obecnie bezpośrednio otwierane w kliencie pocztowym Evolution i dotyczy to wszelkich informacji, nie tylko maili, ale także kontaktów, spotkań, zadań, wpisów dziennika itp.
  • Wbudowany w GNOME odtwarzacz multimedialny potrafi teraz odczytywać i odtwarzać multimedialne treści rozsyłane przez domowe urządzenia udostępniające multimedia poprzez protokoły UPnP czy DLNA. Drugą interesującą innowacją jest funkcja automatycznie pobierająca napisy dialogowe do odtwarzanego filmu.
  • Dodano wsparcie dla wielu monitorów i wielu projektorów, a także dla skanerów linii papilarnych.
Innowacji jest wiele więcej, zainteresowanych szczegółami odsyłamy na stronę z dokumentacją nowej wersji środowiska GNOME.

Źródło: Gnome.org

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto