A A A

Nowatorski system chłodzenia

23 września 2008, 10:47
Nowatorski system chłodzenia

ThermalTake – producent systemów chłodzących, obudów do komputerów oraz serwerów i akcesoriów dla modderów i overclockerów, zaprezentował obudowę Xpressar, wyposażoną w nadzwyczaj skuteczny, a przy tym bezpieczny (bez ryzykownych rozwiązań z ciekłym azotem) system chłodzenia.

Obudowa Xpressar RCS100 to pierwsza obudowa typu big tower, przeznaczona do standardowego komputera PC, którą wyposażono w DC Inverter, czyli bardzo skuteczny klimatyzator. Jego skuteczność jest na tyle duża, że system chłodzący Xpressara bliższy jest lodówce aniżeli klimatyzowanej wentylacji. Zgodnie z informacjami źródłowymi komponenty komputera w nowej obudowie mają pracować w temperaturze o 20 stopni C niższej w stosunku do średniej uzyskiwanej dla systemów chłodzenia cieczą i aż o 40 stopni C niższej niż w przypadku zastosowania klasycznych, powietrznych systemów chłodzenia.

Zastosowany system klimatyzacyjny charakteryzuje się nie tylko skutecznym chłodzeniem, ale także cichą pracą. Testowy egzemplarz obudowy wyposażony w płytę Asus Bliz formula, kartę graficzną Nvidia 8800 GT, procesor Intel Core 2 Duo E8400 oraz dysk twardy Seagate 160 GB miał utrzymywaną stałą temperaturę 35 stopni C przy maksymalnym obciążeniu. Zmierzony poziom hałasu w tych warunkach wynosił zaledwie 20 dBA.

Obudowa Xpressar imponuje nie tylko skutecznością chłodzenia, ale też rozmiarami, które wynoszą 605x250x660 mm oraz masą – aż 22,2 kg. Możliwe jest zamontowanie w niej płyt głównych w standardach Micro ATX oraz ATX, siedmiu napędów 5,25 cala, pięciu napędów 3,5 cala oraz maksymalnie dziesięciu kart rozszerzeń. Ponadto przednią część obudowy wyposażono w 2 gniazda e-SATA, 4 USB 2.0, 1 port FireWire oraz złącza audio.

Niestety, nie każdą płytę główną ATX będzie można zamontować w obudowie Xpressar, jedynie niektóre modele płyt firm Asus, Gigabyte oraz MSI będą z nią kompatybilne.

Cena nowej obudowy nie jest jeszcze znana, należy jednak przypuszczać, że za posiadanie "pierwszej na świecie…" trzeba będzie słono zapłacić.

Źródło: Engadget, DVHardware


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto