A A A

Nowe chłodzenie w kartach Sapphire

19 marca 2009, 15:45
Firma Sapphire przygotowała trzy nowe karty graficzne z linii HD 4800. Modele HD 4850 (512 MB GDDR3), HD 4870 (1 GB GDDR5) i HD 4870 (2 GB GDDR5) charakteryzują się nowym zestawem chłodzenia, który stanowi system Vapor-X.
Nowe chłodzenie w kartach Sapphire

Według producenta Vapor-X ma być znacznie wydajniejszy i działać ciszej w porównaniu zarówno do poprzednich modeli Sapphire, jak i konkurencji. Inne ciekawe cechy zaprezentowanych kart to trwalsze polimerowe kondensatory i system Diamond Black, który odpowiada za regulację mocy dostarczanej do procesora karty graficznej.

Sapphire hd4850

Z kolei Vapor-X opiera się na technologii podobnej do stosowanej w przewodach cieplnych. W jednej komorze jest płynne chłodziwo, które parując, odbiera ciepło przekazywane przez procesor graficzny. Powstała w ten sposób para przemieszcza się do komory kondensacji, gdzie osadza się na chłodnej powierzchni radiatora, na której oddaje swoje ciepło i zmienia stan z powrotem na ciekły. Następnie ciepło jest rozpraszane przez układ radiatorów połączonych z wiatrakiem. Dzięki temu rozwiązaniu producent obiecuje, że karty będą chłodzone znacznie wydajniej.

Niestety cena kart nie jest niska i kształtuje się od 730 złotych za najtańszy produkt, 1000 zł za średni z 1 GB pamięci i 1200 zł za najdroższą z opcji. Karty objęte są dwuletnią gwarancją producenta.

Źródło: Sapphire


Paweł Małkowski
Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto