A A A

Nowe pasmo dla sieci WLAN

2 kwietnia 2020, 08:55
Federalna Komisja Łączności rozważa otwarcie pasma 6 GHz dla urządzeń Wi-Fi 6E.
Nowe pasmo dla sieci WLAN

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (Federal Communications Commission, FCC) poinformowała, że 23 kwietnia br. odbędzie się głosowanie w sprawie otwarcia częstotliwości 6 GHz dla nielicencjonowanego korzystania z urządzeń Wi-Fi. Oznaczałoby to, że zostanie udostępnione pasmo o szerokości 1200 MHz (od 5925 MHz do 7125 MHz), w którym mógłby działać sprzęt zgodny ze standardem Wi-Fi 6E.

W oficjalnym komunikacie napisano: „Aby sprostać wzrostowi zapotrzebowania na usługi Wi-Fi, FCC dąży do zwiększenia dostępnego widma częstotliwości dla sieci bezprzewodowych. Dzięki otwarciu całego pasma 6 GHz do nielicencjonowanego korzystania (...) efektywnie zwiększylibyśmy dostępne spektrum Wi-Fi prawie 5-krotnie".

O otwarcie nowego pasma zabiega organizacja Wi-Fi Alliance. Obecnie urządzenia WLAN działają na częstotliwościach 2,4 GHz i 5 GHz. W obydwu zakresach da się już odczuć coraz większy tłok; tymczasem kolejny zakres jest w stanie pomieścić 7 kanałów komunikacyjnych o szerokości 160 MHz (lub dwukrotnie więcej kanałów 80-megahercowych). Jego dodatkową zaletą jest to, że nie da się do niego podłączyć sprzętu Wi-Fi starszej generacji.

Producenci sprzętu od razu poparli postulaty stowarzyszenia Wi-Fi Alliance, które w styczniu br. przedstawiło oznaczenie „Wi-Fi 6E". Jednym z pierwszych wytwórców, którzy zaprojektowali chipy będące w stanie pracować w zakresie 6 GHz, jest Broadcom. Firma rozpoczęła pracę nad nową technologią już 2 lata temu, czyli w momencie, gdy o WiFi 6E jeszcze w ogóle nie mówiono. Specjaliści przedsiębiorstwa utrzymują, że po zastosowaniu mechanizmów znanych z sieci Wi-Fi 6 (802.11ax) w paśmie 6 GHz prędkość transmisji może wynieść niemal 10 Gb/s w sprzyjających okolicznościach (lub co najmniej 1 Gb/s na dystansie kilku metrów i podczas przesyłania danych przez przeszkody takie jak ściany).

Zwolennikiem otwarcia pasma jest przewodniczący FCC – Ajit Pai. Obecnie zakres 6 GHz jest wykorzystywany m.in. przez służby ratownicze i agencje odpowiedzialne za bezpieczeństwo narodowe. Jednak przeprowadzone przez FCC badania wykazały, że dzielenie tego pasma z urządzeniami Wi-Fi 6E jest wykonalne.

fot. YouTube


Adam Wiśniewski
Tagi: WiFi
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowa technika izolowania głosów
15 lipca 2020
Podczas międzynarodowej konferencji na temat uczenia maszynowego badacze z Facebooka zaprezentowali metodę oddzielania nawet 5 głosów osób...Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto