A A A

Nowe pasmo dla sieci WLAN

2 kwietnia 2020, 08:55
Federalna Komisja Łączności rozważa otwarcie pasma 6 GHz dla urządzeń Wi-Fi 6E.
Nowe pasmo dla sieci WLAN

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (Federal Communications Commission, FCC) poinformowała, że 23 kwietnia br. odbędzie się głosowanie w sprawie otwarcia częstotliwości 6 GHz dla nielicencjonowanego korzystania z urządzeń Wi-Fi. Oznaczałoby to, że zostanie udostępnione pasmo o szerokości 1200 MHz (od 5925 MHz do 7125 MHz), w którym mógłby działać sprzęt zgodny ze standardem Wi-Fi 6E.

W oficjalnym komunikacie napisano: „Aby sprostać wzrostowi zapotrzebowania na usługi Wi-Fi, FCC dąży do zwiększenia dostępnego widma częstotliwości dla sieci bezprzewodowych. Dzięki otwarciu całego pasma 6 GHz do nielicencjonowanego korzystania (...) efektywnie zwiększylibyśmy dostępne spektrum Wi-Fi prawie 5-krotnie".

O otwarcie nowego pasma zabiega organizacja Wi-Fi Alliance. Obecnie urządzenia WLAN działają na częstotliwościach 2,4 GHz i 5 GHz. W obydwu zakresach da się już odczuć coraz większy tłok; tymczasem kolejny zakres jest w stanie pomieścić 7 kanałów komunikacyjnych o szerokości 160 MHz (lub dwukrotnie więcej kanałów 80-megahercowych). Jego dodatkową zaletą jest to, że nie da się do niego podłączyć sprzętu Wi-Fi starszej generacji.

Producenci sprzętu od razu poparli postulaty stowarzyszenia Wi-Fi Alliance, które w styczniu br. przedstawiło oznaczenie „Wi-Fi 6E". Jednym z pierwszych wytwórców, którzy zaprojektowali chipy będące w stanie pracować w zakresie 6 GHz, jest Broadcom. Firma rozpoczęła pracę nad nową technologią już 2 lata temu, czyli w momencie, gdy o WiFi 6E jeszcze w ogóle nie mówiono. Specjaliści przedsiębiorstwa utrzymują, że po zastosowaniu mechanizmów znanych z sieci Wi-Fi 6 (802.11ax) w paśmie 6 GHz prędkość transmisji może wynieść niemal 10 Gb/s w sprzyjających okolicznościach (lub co najmniej 1 Gb/s na dystansie kilku metrów i podczas przesyłania danych przez przeszkody takie jak ściany).

Zwolennikiem otwarcia pasma jest przewodniczący FCC – Ajit Pai. Obecnie zakres 6 GHz jest wykorzystywany m.in. przez służby ratownicze i agencje odpowiedzialne za bezpieczeństwo narodowe. Jednak przeprowadzone przez FCC badania wykazały, że dzielenie tego pasma z urządzeniami Wi-Fi 6E jest wykonalne.

fot. YouTube


Adam Wiśniewski
Tagi: WiFi
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Sterowniki USB pełne błędów
28 maja 2020
Badacze odkryli pokaźną liczbę błędów w sterownikach USB dostarczanych przez systemy Linux, macOS i Windows.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto