A A A

Nowe routery Cisco CRS-X

12 sierpnia 2013, 14:54
Nowe routery Cisco CRS-X

Najnowsze routery CRS-X oferują 10-krotnie większą przepustowość niż pierwszy model z serii, CRS-1, wprowadzony na rynek prawie 10 lat temu.

Firma Cisco zaprezentowała nowy router Carrier Routing System-X (CRS-X), stanowiący uzupełnienie wiodącej w branży rodziny routerów CRS przeznaczonych do najbardziej wymagających zastosowań. Routery CRS-X umożliwiają elastyczną rozbudowę infrastruktury sieciowej dostawców usług i operatorów telekomunikacyjnych. Dotychczas z rozwiązań CRS skorzystało już około 750 największych na świecie firm z branży. Podstawę ich infrastruktury sieciowej tworzy ponad 10 tys. systemów CRS. W Polsce korzystają z nich m.in. Telekomunikacja Polska i Netia.

Cisco CRS-X to router szkieletowy, oferujący w pojedynczym slocie przepustowość 400 gigabitów na sekundę (Gb/s), która może być zwiększona do niemal 1 petabita na sekundę w przypadku wdrożenia CRS-X jako systemu multi-chassis. CRS-X zapewnia 10-krotnie większą przepustowość niż pierwsze routery z serii CRS. Routery CRS-1 zostały wprowadzone na rynek w 2004 roku jako systemy nowej generacji, przeznaczone do skalowania przepustowości sieci w celu dostosowania jej do gwałtownie rosnących w ostatnim dziesięcioleciu wymagań związanych m.in. z transmisją wideo, danych oraz ruchu mobilnego w sieci. Nowe routery z serii CRS-X wejdą na rynek jeszcze w tym roku.

Przed dostawcami usług telekomunikacyjnych stoi obecnie wiele wyzwań, takich jak konwergencja sieci optycznych i sieci IP (Internet Protocol) czy ograniczenia związane z dotychczasową architekturą sieci. W rozwiązaniu tych problemów może pomóc zastosowanie w pełni skalowalnych i elastycznych systemów, takich jak CRS-X. Architektura typu CRS-X multi-chassis w połączeniu z kartami liniowymi 400 Gb/s wspierającymi technologię Cisco AnyPort™ gwarantuje szerokie możliwości rozbudowy istniejącej infrastruktury sieciowej. Dedykowane karty liniowe, wykonane w technologii CMOS (complementary metal oxide semiconductor) oraz wykorzystujące zaawansowane rozwiązania fotoniczne Cisco CPAK™, zapewniają mniejsze zużycie energii, minimalizację kosztów utrzymania oraz większą elastyczność wdrażania. Przykładowo, każdy interfejs może zostać skonfigurowany na kilka różnych sposobów, np. jako jeden port Ethernetowy o przepustowości 100 Gb/s, dwa porty 40 Gb/s lub dziesięć o przepustowości 10 Gb/s, o krótkim, długim czy rozszerzonym zasięgu, w zależności od wybranego transceivera CPAK. Wymienione powyżej zalety przekładają się na znaczne uproszczenie procesów konfiguracji wdrożonych systemów i pomagają dostawcom usług telekomunikacyjnych sprostać różnym wymaganiom (połączenia 10 Gb/s, 40 Gb/s i 100 Gb/s), bez konieczności pracochłonnej i kosztownej wymiany sprzętu.

Dodatkowo routery CRS-X zwiększają prostotę oraz skalę konwergencji sieci optycznych i sieci IP. Usługodawcy mogą dzięki temu swobodnie wybierać pomiędzy możliwością wdrażania zintegrowanych rozwiązań a nowymi usługami w ramach technologii Cisco nV. Zarówno korzystanie z sieci IP, jak i z systemów optycznych, pozwala na wykorzystanie technologii Cisco nLight do automatyzacji procesów sterowania. Ponadto, dzięki wspólnemu systemowi zarządzania dla rozwiązań Cisco nV i Cisco CRS, możliwe jest dostarczenie w pełni skalowalnej platformy o wysokiej przepustowości wynoszącej 100 Gb/s przy znacznym ograniczeniu kosztów operacyjnych.

CRS-X oferuje najwyższą w branży wydajność oraz możliwość efektywnej kosztowo rozbudowy. Przepustowość systemów z rodziny CRS wzrosła niemal dziesięciokrotnie na przestrzeni ostatniej dekady, pozwalając na redukcję całkowitych kosztów utrzymania o około 50 procent w porównaniu z produktami konkurencyjnymi. Klienci używający systemów CRS przez ostatnich 10 lat mogli liczyć na 80-procentowe oszczędności energii oraz obniżenie kosztów transportu o około 76 procent. Routery CRS-X zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić jak najprostszą modernizację ponad 10 tysięcy systemów pracujących w oparciu o CRS-1 i CRS-3 przy minimalnym wpływie na ruch sieciowy. Obecni użytkownicy CRS mogą migrować do systemu CRS-X dokonując prostej wymiany kart. Druga opcja to rozbudowanie istniejących systemów multi-chassis o routery CRS-X.


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto