A A A

Nowy Gentoo Linux 2008.0 dla ambitnych

7 lipca 2008, 11:17
Nowy Gentoo Linux 2008.0 dla ambitnych

Gentoo to  dystrybucja systemu Linux, w której  aplikacje nie są instalowane poprzez oprogramowanie typu menedżer pakietów, lecz kompilowane ze źródeł bezpośrednio na maszynie użytkownika. Pojawiła się właśnie wersja 2008.0, w której znalazło się wiele nowości i usprawnień w porównaniu z poprzednią edycją.
Do nowości, wymienionych jako szczególnie istotne, twórcy Gentoo zaliczają m.in. usprawniony instalator systemu, który obecnie bazuje na pakietach zawartych na płytce LiveCD z nową dystrybucją, a nie na pobieraniu tych pakietów z sieci – tzw. networkless installations (instalacje bezsieciowe). Znacznie poprawiono wsparcie dla nowoczesnego sprzętu, głównie dzięki oparciu nowego Gentoo na jądrze 2.6.24, a to oznacza odpowiednio więcej sterowników do urządzeń, które pojawiły się na rynku od czasu udostępnienia poprzedniej wersji systemu.

Dzięki udostępnieniu Gentoo Linux 2008.0 w formie LiveCD każdy zainteresowany tym systemem może go wypróbować bez potrzeby instalacji. Różnica w stosunku do poprzedniej edycji będzie widoczna od razu, gdyż zrezygnowano z graficznego środowiska GNOME i zastąpiono je środowiskiem graficznym Xfce.

Najnowszą dystrybucję systemu można pobrać ze strony na witrynie domowej dystrybucji. Udostępnione są wersje do różnych platform sprzętowych, m.in. i686 (32-bitowa) i amd64 (64-bitowa).

Źródło: Gentoo Linux


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto