A A A

Nowy pasywny system WiFi

1 marca 2016, 13:30
Portal Phys.org poinformował o nowej rewolucji w bezprzewodowym przesyłaniu danych. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego wykazali, że można wygenerować połączenie WiFi, pobierające 10 000 razy mniej energii.
Nowy pasywny system WiFi

Nowe pasywne WiFi zużywa 1000 razy mniej energii od wykorzystywanych obecnie energooszczędnych platform komunikacji bezprzewodowej, takich jak Bluetooth czy ZigBee - nie wspominając o naprawdę łakomym na energię WiFi. Naukowcy przekonują, że jego pomocą będzie można przesyłać dane z prędkością do 11 Mb/s, które będą odbierane i dekodowane przez miliardy połączonych z nim urządzeń - donosi PhysOrg. 11 Mb/s to oczywiście znacznie mniej od tego, co mamy obecnie, ale wciąż znacznie więcej niż oferuje np. wspomniany Bluetooth. Poza tym nie o prędkość tutaj chodzi.

Nowe rozwiązanie nie tylko wydłuży czas pracy na baterii naszych urządzeń, ale również obniży ogólne zużycie energii - szczególnie w kontekście IoT, kiedy w mieszkaniu z siecią połączonych będzie naprawdę mnóstwo przeróżnych sprzętów i rzeczy.

Rozwiązanie jest oczywiście dość skomplikowane i sprowadza się do oddzielenia operacji cyfrowych o małym zapotrzebowaniu na energię od analogowych, czyli tych energochłonnych. Samo urządzenie działa trochę jak lustro i odbija sygnały generowane przez router, które niosą ze sobą dane. W ten sposób udało się przesłać paczki informacji w standardzie 802.11b przy poborze energii na poziomie 59 mikrowatów.

Takie pasywne WiFi może całkowicie zrewolucjonizować bezprzewodową transmisję danych - zapewniają naukowcy.

Fot. University of Washington


Jakub Płaza / Informacja Prasowe
jakub.plaza@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto