A A A

Nowy, polski superkomputer

31 sierpnia 2007, 16:44
Nowy, polski superkomputer

Mocą 50 bilionów operacji na sekundę będzie dysponował najnowszy polski superkomputer, który już listopadzie stanie w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (TASK). Urządzenie o nazwie „Galera” będzie oparte na 1400 procesorach czterordzeniowych Intel Xeon Quad-Core co oznacza 5600 rdzeni i maksymalną moc obliczeniową 50 TFLOPS. Będzie to największy superkomputer w Polsce, pierwszy oparty na procesorach czterordzeniowych w Europie i czwarty na liście najszybszych komputerów na naszym kontynencie.

TASK stanowi jednostkę organizacyjną Politechniki Gdańskiej. Zadaniem Centrum jest obsługa środowiska naukowo-badawczego w zakresie dostępu do krajowej i światowej sieci informatycznej, serwisów informacyjnych i baz danych oraz udostępnianie poprzez sieć mocy obliczeniowych serwerów wraz z oprogramowaniem użytkowym. Dzięki nowemu superkomputerowi „Galera” (350 serwerów 4-procesorowych Actina Solar 410 S2) TASK zwiększy ponad 20-krotnie swoje możliwości mocy obliczeniowej w porównaniu do obecnie działających urządzeń.

Źródło: Informacja prasowa


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Robek94
Robek94
opera
1 listopada 2007, 19:19
Polacy
Polak potrafi !!! tylko po co to komu ???
zgłoś do moderacji »
avatar
paweł surażyński
opera
2 września 2007, 08:31
nowy komputer
Moc obliczeniowa tej maszyny jest nie osiągalna dla zwykłego użytkownika.
zgłoś do moderacji »
avatar
koziolek
opera
31 sierpnia 2007, 17:17
OS
A na czym to małe monstrum będzie chodziło? Pewnie na Linuksie, ale moży wybrano jakiegoś BSD-ka?
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto