A A A

Nowy procesor Intela

19 listopada 2021, 14:10
Intel zaprezentował prototypowy chip Meteor Lake. Układ pojawi się w sprzedaży w 2023 roku.
Nowy procesor Intela

„Czternastka" w drodze

Meteor Lake to procesor 14. generacji. Jest on pierwszym układem Intela o konstrukcji wielochipletowej, który znajdzie zastosowanie w urządzeniach klienckich. Producent obecnie testuje technologię połączeń wzajemnych między elementami nowego chipa.

Nowe procesory testowane są w zakładzie Intela Fab 42 w Arizonie. Obiekt jest najnowocześniejszą fabryką koncernu, w której produkowane są układy w technologiach 10 nm, 10 nm SuperFin i 10 nm Enhanced SuperFin (Intel 7).

Przed miesiącem Intel zbudował Meteor Lake'a z kafelka obliczeniowego wykonanego w technologii Intel 4 z wykorzystaniem zaawansowanej litografii EUV. Producent poinformował, że nowy procesor będzie się składał z trzech elementów: kości obliczeniowej wyposażonej w nieznaną liczbę rdzeni Ocean Cove, kości GPU z 96–192 EU (Execution Unit) i obudowy SoC, w której znajdą się kontrolery pamięci, PCIe i Thunderbolt. Zauważono jednak, że na opublikowanych zdjęciach Meteor Lake'a widoczne są cztery elementy procesora. Nie wiadomo, do czego ma służyć czwarty moduł.

fot. alyssonrock – Pixabay


Piotr Bogucki
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto