A A A

Nowy producent pamięci DRAM

24 września 2019, 13:40
W Chinach pojawił się nowy producent pamięci DRAM. Czy to szansa na rozwiązanie sporów handlowych Japonii z Koreą oraz Chin z USA?
Nowy producent pamięci DRAM

„China Securities Journal" poinformował w poniedziałek (23.09), że koncern Changxin Memory rozpoczął masową produkcję własnych dynamicznych pamięci RAM (DRAM). To pierwsze przedsiębiorstwo z Chin oferujące tego typu produkt. Decyzja ta może się też okazać ważnym punktem zwrotnym w konflikcie handlowym między Japonią i Koreą Południową. Największym globalnym producentem pamięci DRAM - z udziałem 42,7% w całkowitej produkcji - jest koreański Samsung, a 29,9% zapotrzebowania pokrywa amerykański Micron.

Pojawienie się nowego konkurenta to szansa na spadek cen, a zarazem dodatkowy impuls dla dominujących na tym rynku firm. Globalna produkcja pamięci DRAM warta jest obecnie 100 miliardów dolarów w skali roku. Na razie Changxin Memory przeznaczył na badania i samą produkcję ponad 2,5 miliarda dolarów. Firma będzie jednak potrzebowała jeszcze trochę czasu na dogonienie konkurencji. Choć określa swoją pamięć DRAM jako „klasę 10-nm", to w rzeczywistości wykonano ją w procesie technologicznym 18 nm. Konkurencja natomiast oferuje produkty w litografii 12-16 nm.

Początkowo Changxin Memory planuje sprzedawać około 120 tysięcy kości miesięcznie i chce je dostarczyć do końca roku.

Sprawa ma też drugie dno. Zainteresowanie Changxin Memory produkcją DRAM-u wynika także z blokowania chińskim firmom dostępu do amerykańskich technologii. Istnienie lokalnego producenta tego komponentu umożliwi działanie miejscowym firmom niezależnie od decyzji amerykańskiej administracji.

fot. CXMT


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto