A A A

Nowy system operacyjny do netbooków

26 stycznia 2009, 12:10
Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku pojawią się netbooki pracujące pod kontrolą nowego systemu operacyjnego o nazwie Jolicloud. Ten w zamierzeniu twórców niezwykle "lekki" i szybko startujący system operacyjny ma być w pełni dostosowany do mobilnych możliwości netbooków.
Nowy system operacyjny do netbooków

Jolicloud jest systemem operacyjnym zbudowanym – jak wiele innych projektów systemowych – na bazie jądra Linuksa. Zamiast jednak kolejnej typowej dystrybucji systemu Linux, Jolicloud ma być systemem specjalnie dostosowanym do netbooków. Zgodnie z informacjami twórców systemu, Jolicloud ma uruchamiać się znacznie szybciej niż popularne, desktopowe dystrybucje systemu Linux. Oprócz tego funkcjonalność Jolicloud ma zostać całkowicie podporządkowana sieciowym funkcjom netbooków. System ma być zoptymalizowany do pracy w internecie oraz korzystania z technologii cloud computing, polegającej na tym, że ciężar przetwarzania danych jest przerzucany na serwery internetowe, a programy są aplikacjami internetowymi i nie obciążają procesora netbooka.

Zamysł ciekawy, czy się powiedzie? Czas pokaże. Tymczasem na ujawnionym przez Tariq Krim – designera systemu Jolicloud – zrzucie ekranowym nowego systemu widać wyraźnie, że wszystkie ikony programów odwołują się do usług i aplikacji działających w internecie, jak np. YouTube czy Facebook. Duże ikony mają ułatwiać posługiwanie się nimi za pośrednictwem ekranu dotykowego, instalacja nowych programów ma być banalnie prosta, żadnych ręcznych kompilacji, znanych choćby z niektórych dystrybucji Linuksa, a wszystko to upakowane – oceńcie sami – w dość estetycznym interfejsie graficznym.

Źródło: Jolicloud.org, Gizmodo


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościTelewizor co 15 sekund
19 lutego 2019
W zeszłym roku połowę kupionych w Polsce telewizorów Samsung stanowiły modele Smart TV w rozdzielczości UHD (4K).

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto