A A A

Nuklearna misja robota ASIMO

16 sierpnia 2011, 12:53
Nuklearna misja robota ASIMO

Japoński gigant technologiczny Honda planuje przystosować najsłynniejszego na świecie robota humanoidalnego AISMO do misji nuklearnej. Miałby on dołączyć do ekip ratowniczych pracujących w zdewastowanej przez marcowy żywioł elektrowni Fukishima.

Firma planuje tak przystosować funkcje górnej części maszyny, aby robot wykonywał ruchy tak samo płynne jak człowiek. Zmotoryzowane ramiona, łokcie oraz nadgarstki miałyby imitować ruchy wykonywane przez żywą osobę.

Obecny model ASIMO, pierwszy raz przedstawiony w 2000 roku, przypominający niskiego astronautę ,w wyprostowanej pozycji osiąga wysokość 130cm. Potrafi chodzić, biegać, nosić tace, witać się z ludźmi poprzez uściśnięcie dłoni bądź też wchodzić po schodach. Do tej pory roboty używane na terenie elektrowni zajmowały się wyłącznie robieniem zdjęć.

Japonia jako kraj posiadający najbardziej zaawansowane roboty na świecie, oraz mocno inwestujący w ich rozwój z pewnością będzie znajdował coraz więcej nowych, bardziej skomplikowanych zadań dla robotów. W ostatnich latach robotyka poczyniła duże postępy zarówno w kwestiach hardware’owych, jak i kierującej maszynami sztucznej inteligencji. Używanie robotów-pomocników w niebezpiecznych dla ludzi miejscach i sytuacjach jest logicznym i mądrym posunięciem. W całkiem niedalekiej przyszłości , w wielu zagrażających zdrowiu i życiu sytuacjach roboty powinny całkowicie zastąpić ludzi.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto