A A A

Nvidia pozwana przez użytkowników laptopów

13 maja 2009, 15:26
W zeszłym roku niejednokrotnie informowaliśmy o kłopotach związanych z przegrzewaniem się notebooków wyposażonych w układy graficzne Nvidii. Choć amerykański potentat graficzny wydał niemal 200 milionów dolarów w celu zniwelowania skutków awarii wadliwych układów, wielu użytkownikom to nie wystarczyło. Rezultat? Pozew przeciwko Nvidii.
Nvidia pozwana przez użytkowników laptopów

Mimo wymiany znaczącej liczby chipów uznanych za wadliwe, grupa konsumentów złożyła pozew przeciwko Nvidii, zarzucając firmie złamanie praw chroniących konsumentów (z ang. "violating consumer-protection laws").

Strona powodowa domaga się nie tylko zadośćuczynienia poprzez wymianę wadliwych układów, ale także odszkodowania za uszkodzenia. Co ciekawsze, zgłaszający powództwo to użytkownicy markowych notebooków (HP, Dell czy Apple), którzy w momencie wystąpienia awarii nie byli pozostawieni sami sobie, lecz mogli liczyć na wsparcie techniczne ww. firm. Tym bardziej że wszystkie z tych firm oferowały rozszerzone wsparcie dla modeli dotkniętych uszkodzeniami wadliwych układów Nvidii. Ponadto HP i Dell opracowały specjalne wydania oprogramowania wewnętrznego (firmware), które zabezpieczało użytkowników laptopów z GPU Nvidii przed przegrzaniem.

Wszystkie działania pomocy technicznej zostały przez powodów uznane za niewystarczające, gdyż nawet poprawki firmware mają skracać (na skutek wyższych obrotów wentylatora chłodzącego układ graficzny) czas pracy na zasilaniu z baterii, a ponadto zwiększają emisję hałasu.

Nie koniec na tym. Konsumenci zgłaszający powództwo obawiają się, że tego typu omijanie problemu wadliwych układów spowoduje, że gdy komputer ulegnie uszkodzeniu wkrótce po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego (co jest bardzo prawdopodobne, w związku z wadliwością układów graficznych), konsumenci pozostaną z nic niewartym wrakiem komputera.

Źródło: TechSpot


Tagi: prawo, sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Wybuchowy Zip
17 lipca 2019
Od 46 megabajtów do 4,5 petabajta w jednej eksplozji danych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto