A A A

Obsługa protokołu IPFS w przeglądarce Brave

20 stycznia 2021, 10:00
Alternatywny browser ma wbudowany mechanizm pozwalający przeglądać ocenzurowane materiały.
Obsługa protokołu IPFS w przeglądarce Brave

W rozproszeniu

Zespół projektantów przeglądarki Brave poinformował, że najnowsza, oznaczona numerem 1.19 wersja browsera jako pierwsza na świecie aplikacja desktopowa obsługuje natywnie mechanizm IPFS (InterPlanetary File System). Wcześniej, w marcu ubiegłego roku, obsługę IPFS wbudowano do Opery dla Androida.

 

Ominąć blokadę

IPFS jest protokołem peer-to-peer (P2P), przypominającym nieco BitTorrent. Zaprojektowano go z myślą o obsłudze zdecentralizowanych systemów pamięci masowej. Pierwsza specyfikacja IPFS została opublikowana w roku 2015.

Zastosowanie protokołu pozwala zapobiec usuwaniu i blokowaniu treści w internecie przez administrację państwową i firmy. Materiały są hostowane w wielu węzłach; uniemożliwia to odcinanie od sieci pojedynczych witryn albo serwerów. Co istotne, każdy użytkownik IPFS może (ale nie musi) stać się węzłem.

Wiele serwisów (m.in. Wikipedia) ma własne wersje IPFS. Internauci w krajach takich jak Tajlandia (gdzie zablokowano część sieciowej encyklopedii) albo Turcja (w której odcięto dostęp do około 100 tysięcy stron WWW) będą mogli ominąć systemową cenzurę korzytstając z przeglądarki Brave.

Adresy w systemie IPFS rozpoczynają się od frazy ipfs://, po której następuje skrót (hasz) do oczekiwanych zasobów i właściwy adres. Przykładem jest

ipfs://bafybeiemxf5abjwjbikoz4mc3a3dla6ual3jsgpdr4cjr3oz3evfyavhwq/wiki/Vincent_van_Gogh.html

Odpowiada on zwykłemu adresowi https://en.wikipedia-on-ipfs.org/wiki/Vincent_van_Gogh.html.

Przeciwdziałanie blokadom nie jest jedynym powodem opracowania protokołu. Podobnie jak inne, podobne mechanizmy ma on przyczynić się do odciążenia łączy serwera udostępniającego pliki.

 

Rebelia wsparta przez IPFS

Jednym z bardziej spektakularnych przykładów wykorzystania mechanizmu IPFS było zastosowanie go w 2017 roku przez Katalońską Partię Piratów. Parlament tego właśnie regionu Hiszpanii zarządził referendum niepodległościowe, które zostało uznane za nielegalne przez władze w Madrycie; rząd zablokował wówczas wiele stron internetowych związanych z głosowaniem. W rezultacie poświęcone referendum materiały zostały przeniesione do systemu IPFS.

fot. Brave


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

GanTrack wyrusza na łowy
11 czerwca 2021
System GanTrack pozwala szybko odnaleźć skradziony samochód nawet w sytuacji, gdy złodzieje użyją zagłuszarki sygnałów GPS/GSM, co...Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto