A A A

Ocenią wpisy na Wikipedii

25 sierpnia 2009, 14:53
Fundacja Wikimedia rozważa ograniczenie swobody modyfikowania wpisów w Wikipedii. W tym celu zatrudnieni zostaną redaktorzy (moderatorzy), którzy ocenią i dopuszczą do publikacji edytowane przez internautów wpisy. Nie chodzi jednak o cenzurowanie encyklopedii. Nadzór sprawowany ma być tylko nad wpisami dotyczącymi znanych osób, aby ukrócić nadużycia i żarty, których ofiarą często padają informacje o celebrytach.
Ocenią wpisy na Wikipedii

Fundacji Wikimedia zależy, aby encyklopedia była jak najbardziej wiarygodna. Dlatego przeprowadzi testy nowej funkcji w angielskiej wersji Wikipedii.

Sprawa autoryzowania wpisów – szczególnie na temat żyjących osób – zaczęła być szeroko komentowana po tym, jak w 2005 roku w Wikipedii znalazła się informacja o zaangażowaniu dziennikarza Johna Seigenthalera w zabójstwa Roberta Kennedy'ego. Nieprawdziwa notka dostępna była przez 4 miesiące.

Dzięki mederowaniu wpisów takie sytuacje się nie powtórzą. Powstaje jednak pytanie, czy w przypadku pomyślnych testów nowej usługi Wikimedia nie rozszerzy nadzoru także na inne kategorie wpisów. W takim przypadku można się spodziewać burzy wśród internautów i oskarżeń o cenzurę.

Źódło: Cnet


Maciej Płochocki PCF
Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto