A A A

Omawiamy, na czym polega HDR10+

26 maja 2017, 10:30
HDR, technologia wykorzystywana w najnowszych telewizorach do polepszenia zakresu tonalnego barw i wprowadzenia lepszego kontrastu, doczekała się nowej iteracji - HDR10+. Na czym polega to rozwiązanie?
Omawiamy, na czym polega HDR10+

W dużym uproszczeniu, dzięki zastosowaniu HDR10+ zwiększa się stosunek światła do cienia, co sprawia, że oglądane filmy w większym stopniu przypominają obrazy, jakie widzi ludzkie oko. Dzięki temu kadr na ekranie telewizora jest jaśniejszy, ma większy zakres kolorów i głębsze tony niż w przypadku technologii HDR. W przeciwieństwie do HDR10, gdzie wykorzystywane są statyczne metadane, HDR10+ używa metadanych dynamicznych, by tworzyć jeszcze wyraźniejsze kontrasty oraz oddawać barwy bardziej zbliżone do rzeczywistych. W konsekwencji przekłada się to na jeszcze lepsze wrażenia podczas oglądania.

Zakodowane w sygnale HDR10+ dynamiczne metadane, umożliwiają dostosowanie jasności tonowo mapowanego sygnału HDR do każdej sceny z osobna, co pozwala uzyskać obraz znacznie bliższy oryginalnym założeniom twórców.

Przed wprowadzeniem nowego standardu HDR10+ używano statycznego mapowania tonów, które dla całego wyświetlanego obrazu wykorzystuje tylko jedną krzywą odwzorowania.

Dynamiczne mapowanie tonów stosuje różne krzywe dla poszczególnych scen, co pozwala uzyskać odpowiednią jasność i odwzorowanie kolorów najbliższe założeniom twórców treści. Co więcej, HDR10+ z większą szczegółowością oddaje obszary jasne i zaciemnione oraz precyzyjniej wyświetla kolory, eliminując efekt wyblakłych barw, który może pojawiać się w telewizorach HDR.

Od kilku lat technologia HDR jest szeroko wykorzystywana w wielu produktach elektroniki konsumenckiej, m.in. telewizorach, smartfonach czy aparatach fotograficznych. Jednak wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących latach HDR10+, jako otwarty standard, stanie się nową branżową normą.

Warto podkreślić, że HDR10+ oferuje wiele dodatkowych korzyści, które przyspieszą zastosowanie tego nowego standardu w urządzeniach cyfrowych. W odróżnieniu od wielu konkurencyjnych rozwiązań, nowy standard jest pozbawiony opłaty licencyjnej, a więc producenci telewizorów mogą z niego korzystać bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto