A A A

Osiem fałszywych aplikacji w Google Play

29 lipca 2016, 08:00
Eksperci z firmy ESET znaleźli osiem fałszywych aplikacji w Google Play, które m.in. obiecywały zwiększenie liczby znajomych w mediach społecznościowych. Dostępne w sklepie Google Play przez ponad cztery miesiące aplikacje zostały pobrane prawie milion razy. Po zgłoszeniu sprawy przez firmę ESET, zespół bezpieczeństwa Google usunął wszystkie szkodliwe aplikacje ze swojego sklepu.
Osiem fałszywych aplikacji w Google Play

Fałszywe aplikacje można zobaczyć na zdjęciu powyżej.

Wspomniane aplikacje obiecywały m.in. możliwość bezpłatnego dodania nawet pół miliona nowych znajomych do swojego profilu na Facebooku oraz pozyskanie podobnej liczby "lajków". W rzeczywistości głównym celem aplikacji było zapisanie użytkownika na płatne usługi SMS, uzyskanie jego zgody na otrzymywanie mailingów, wyświetlenie mu reklam lub pozyskanie jego danych osobowych.

Każda z aplikacji działała w podobny sposób. Po jej uruchomieniu, użytkownik był proszony o zaznaczenie, na wyświetlonej liście, modelu swojego urządzenia mobilnego oraz wybranie liczby znajomych, których chciałby pozyskać. Po kliknięciu przycisku ,,zacznij generować", użytkownik miał wrażenie, jakby przechodził do kolejnego etapu - weryfikacji danych. Jednak wyświetlany formularz w rzeczywistości służył do pozyskania danych i zgody na zapisanie się do niechcianego newslettera lub aktywacji usługi SMS Premium. Ta druga opcja oznaczała dla użytkownika dodatkową pozycję na rachunku - tygodniowa subskrypcja serwisu SMS kosztowała prawie 5 euro.

Wszystkie aplikacje miały dużo niskich ocen i wiele negatywnych komentarzy. Mimo to, niemal milion użytkowników zainstalowało je na swoich urządzeniach mobilnych.

Jak nie wpaść w podobną pułapkę radzi Kamil Sadkowski, ekspert z krakowskiego laboratorium antywirusowego firmy ESET.

-         Sprawdzaj opinie i oceny użytkowników nt. danej aplikacji. Skup się na tych negatywnych - często pochodzą od prawdziwych użytkowników, którzy opisują w nich szkodliwe działanie aplikacji.

-         Kieruj się zasadą "to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe" - jeśli aplikacja oferuje zdobycie dla Ciebie pół miliona fanów w zamian za jedno kliknięcie - lepiej zrezygnuj z jej instalacji.

-         Pomyśl dwa razy, zanim podasz w aplikacji swoje prywatne dane lub wyrazisz zgodę na włączenie dodatkowych usług, np. SMS Premium.

-         Skorzystaj z jednej z aplikacji zabezpieczających, która ochroni twoje urządzenie przed wirusami czy wyłudzeniem danych.

 

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto