A A A

Osobisty trener na nadgarstku

16 października 2013, 08:23
Osobisty trener na nadgarstku

Garmin International Inc., prezentuje najnowsze zegarki GPS dla biegaczy – Forerunner 620 i Forerunner220. Premierowe zegarki z rodziny Forerunner to najlżejsze i najcieńsze rozwiązania dla biegaczy w portfolio producenta, które oferują znacznie więcej niż rejestrowanie przebiegniętego dystansu, tempa i tętna.

Obydwa urządzenia zostały wyposażone w akcelerometr, który umożliwia mierzenie dystansu bez konieczności stosowania dodatkowych czujników na nogę podczas treningów w zamkniętych pomieszczeniach. Wygodny odczyt danych zapewnia 1-calowy kolorowy wyświetlacz Chroma. Dzięki modułowi Bluetooth, po sparowaniu z kompatybilnym smartfonem, dane treningowe z zegarków mogą zostać bezprzewodowo przesłane do serwisu Garmin Connect, gdzie można je udostępniać i analizować.

Zegarek Forerunner 620 wyposażony został dodatkowo w zaawansowane funkcje, takie jak asystent odpoczynku, symulator wyścigu czy szacunkowy pułap tlenowy, które usprawniają treningi i pomagają osiągać lepsze wyniki. W połączeniu z czujnikiem tętna HRM-Run , model 620 dostarcza także informacji o formie biegacza, analizując rytm, czas kontaktu z podłożem i odchylenie pionowe.

Potencjał biegacza

Każdy biegacz, bez względu na staż, motywację oraz poziom treningów, chce wiedzieć jak może w obiektywny sposób zmierzyć swoje wyniki i monitorować poprawę kondycji. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać, jest pomiar szacunkowego pułapu tlenowego (VO2 max), który jest wymiernym wskaźnikiem fizycznej wydolności organizmu. Do tej pory, jedyną możliwością pomiaru VO2 max było wykonanie płatnych testów. Forerunner 620, używany wraz z czujnikiem tętna, jest w stanie obliczyć szacunkowy pułap tlenowy na podstawie łącznej analizy danych, takich jak prędkość biegu, ilość uderzeń serca na minutę czy zmienność tętna. W efekcie otrzymujemy wartość VO2 max, która wskazuje maksymalną ilość tlenu jaką organizm biegacza może wykorzystać w ciągu minuty na kilogram masy ciała w momencie największego wysiłku. W teorii, im więcej tlenu biegacze mogą wykorzystać podczas najbardziej zaawansowanego treningu, tym więcej energii są w stanie wyprodukować. Wartość VO2 max powinna wzrastać wraz z poziomem wytrenowania, dlatego monitorowanie tego parametru jest tak ważne w ocenie postępów biegacza. Forerunner 620 ułatwia monitorowanie go za pomocą kolorowego wskaźnika, który dodatkowo prezentuje maksymalny pułap tlenowy w zestawieniu z pułapami innych biegaczy tej samej płci i z tej samej grupy wiekowej.

Na podstawie szacunków VO2 max, zegarek Forerunner 620 jest w stanie prognozować czas biegacza na kilku dystansach, co ułatwia odpowiednie zaplanowanie treningów i przygotowanie się do zawodów.

Racjonalny trening

Używany razem z czujnikiem tętna HRM-Run, Forerunner 620 oferuje nową funkcję asystenta odpoczynku, która umożliwia zaplanowanie regeneracji między ciężkimi treningami. Zegarek, niczym doświadczony trener analizuje dane o tętnie, aby obliczyć ile czasu potrzeba, aby w pełni odpocząć przed następnym treningiem. Kolorowe oznaczenia widoczne na wyświetlaczu zwiększają czytelność wyników. Kolor zielony oznacza gotowość do kolejnego treningu. Kolor czerwony utrzymujący się ponad trzy dni oznacza, że warto zrobić sobie dzień odpoczynku lub zaplanować lżejszy trening. Czujnik tętna HRM-Run został również wyposażony w akcelerometr, który mierzy i analizuje ruchy tułowia podczas biegu.

W połączeniu z czujnikiem HRM-Run, Forerunner 620 dostarcza biegaczowi informacje o parametrach dynamiki biegu, takich jak:

Rytm — całkowita liczba kroków wykonana prawą i lewą nogą w czasie minuty.

Odchylenie pionowe — “wysokość odbicia” wyrażona w centymetrach.

Czas kontaktu z podłożem — czas kontaktu stopy z podłożem podczas każdego kroku wyrażony w milisekundach.

Dziel się osiągnięciami

Zegarek Forerunner 220 i 620 wyposażone zostały w moduł Bluetooth, umożliwiający bezprzewodowy transfer danych do społeczności Garmin Connect, bez konieczności połączenia z komputerem. Dane można przesyłać za pomocą aplikacji Garmin Connect Mobile w kompatybilnym smartfonie. Funkcja LiveTrack pozwala znajomym śledzić w czasie rzeczywistym postępy i statystyki biegu. Aby móc korzystać z funkcji LiveTrack, konieczne jest sparowanie telefonu z zegarkiem na czas biegu. Swoje osiągnięcia można udostępniać również w innych popularnych serwisach społecznościowych, publikując je z poziomu aplikacji Garmin Connect Mobile. Dodatkowo, aby zapewnić wsparcie podczas treningu, zegarki Forerunner 220 i 620 oferują dostęp do bezpłatnych planów treningowych w serwisie Garmin Connect.

Można również ustawić jeden lub kilka hotspotów Wi-Fi (np. sieć domową lub firmową), przy użyciu których model 620 będzie automatycznie synchronizował dane z serwisem Garmin Connect, gdy tylko znajdzie się w ich zasięgu.

Coraz większą popularnością wśród biegaczy cieszą się plany marszowo – biegowe. Najnowsze zegarki Forerunner 220 i 620 zostały wyposażone w specjalny tryb biegu/marszu, który umożliwia rozróżnienie tych aktywności, przy czym takie funkcje jak Auto Lap czy Auto Pause pozostają aktywne podczas biegu/marszu.

Zarówno Forerunner 620 i 220 wyposażone zostały w wodoodporną (do 50 metrów) obudowę, która wytrzyma dużo więcej niż deszcz i pot. Forerunner 620 posiada ekran dotykowy, który z powodzeniem można aktywować bez zdejmowania rękawiczek, a Forerunner 220 obsługiwany jest przy pomocy wygodnych przycisków. Obydwa modele zasilane są akumulatorami pozwalającymi na korzystanie z urządzenia przez sześć tygodni w trybie zegarka lub przez 10 godzin w trybie treningowym.

Zegarki będą dostępne w sprzedaży w listopadzie 2013 w sugerowanych cenach detalicznych:

Forerunner 220– 249.99$
Forerunner 620 - 399.99$
Forerunner 220 w zestawie z czujnikiem HRM-Run - 299.99$
Forerunner 620 zestawie z czujnikiem HRM-Run - 449.99$

Forerunner 620 dostępny jest dwóch wersjach kolorystycznych – niebiesko/czarnej i biało/pomarańczowej. Forerunner 220 dostępny jest w wersji czarno/czerwonej i biało/fioletowej.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto