A A A

Osoby z Reddita i Robinhooda będą zeznawać w sprawie Gamestopu

15 lutego 2021, 13:20
Nadzór finansowy prowadzi śledztwo w sprawie zamieszania na Wall Street.
Osoby z Reddita i Robinhooda będą zeznawać w sprawie Gamestopu

Szukanie winnych

Wciąż nie milkną echa zamieszania na Wall Street. W styczniu spore grono użytkowników Reddita wywołało potężne straty finansowe wielkich funduszy inwestycyjnych. Najbardziej ucierpiał Melvin Capital, który utracił ponad 50% swoich aktywów. Fundusz wypożyczył od inwestorów sporo akcji sklepu GameStop celem ich sprzedaży, a następnie odkupu.

Przewidywano spadek ich wyceny tuż po sprzedaży – wtedy różnica ceny między dwoma transakcjami stanowiłaby dla Melvin zysk, a wypożyczenie akcji uchroniłoby ich właścicieli przed stratami. Masowy wykup akcji przez użytkowników Reddita sprawił jednak, że kurs niespodziewanie wzrósł, a Melvin musiał odkupić akcje dużo drożej. Na wzroście kursu zyskali natomiast mali inwestorzy.

 

Szukanie winnych

Obecnie trwa natomiast poszukiwanie winnych. Nadzór finansowy skompletował już listę osób do przesłuchania. Trafili na nią: dyrektor generalny Reddita Steve Huffman, Vlad Tenev (jeden z współtwórców wykorzystywanej przez inwestorów aplikacji Robinhood) i Keith Gill, inwestor finansowy działający na Reddicie pod pseudonimem DeepFuckingValue, prowadzący też w serwisie YouTube kanał o inwestowaniu.

Przesłuchanie odbędzie się w formie wirtualnej i będzie dotyczyć wspomnianego już wzrostu cen GameStopu. Nadzór finansowy chce sprawdzić, czy było to wynikiem niedopuszczalnych manipulacji finansowych. New York Times donosi, że Gill zainwestował 53 tysiące dolarów w akcje spółki... już w 2019 roku. Dziwnie zbiegło się to z rozpoczęciem przez niego działalności, mającej na celu promować inwestowanie na giełdzie przez szarych ludzi. Wygląda na to, że jeszcze minie trochę czasu, nim wszystkie wątki tej sprawy zostaną już wyjaśnione.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto