A A A

Ostrzeżenie przed niezabezpieczonymi formularzami

19 sierpnia 2020, 11:00
Przeglądarka Chrome odmówi automatycznego wypełniania formularzy, których zawartość jest przesyłana z wykorzystaniem protokołu HTTP.
Ostrzeżenie przed niezabezpieczonymi formularzami

Tylko tajne formularze

Funkcja automatycznego wypełniania sieciowych formularzy ułatwia życie internautom. Google ostrzega jednak, że przeglądarka Chrome w przyszłości nie będzie jej obsługiwać bezwarunkowo.

 

HTTPS i nic innego

Już w lutym br. zespół odpowiedzialny za Chrome'a przedstawił harmonogram, zgodnie z którym browser miał blokować tzw. zawartość mieszaną, czyli treści (pliki) przesyłane internaucie za pomocą otwartego protokołu HTTP, choć umieszczone na stronach osiąganych z wykorzystaniem bezpiecznego, szyfrowanego protokołu HTTPS.

Google idzie obecnie o krok dalej. Według wpisu w blogu Chromium przeglądarka Chrome będzie blokować funkcję automatycznego uzupełniania formularzy, o ile te miałyby zostać przesłane do odbiorcy w postaci jawnej, czyli z wykorzystaniem protokołu HTTP – choćby same formularze umieszczono na bezpiecznych stronach (osiąganych dzięki protokołowi HTTP).

Takie „mieszane formularze" są zagrożeniem dla bezpieczeństwa internauty. Chrome nie będzie zabraniać wysłania danych z wykorzystaniem protokołu HTTP, ale wyświetli ostrzeżenie, że transmitowane informacje mogą zostać podsłuchane.

fot. Google, Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto