A A A

Oszukiwał na Allegro

5 września 2007, 12:52
Oszukiwał na Allegro

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który wystawiał na aukcjach internetowych samochody, quady, motocykle i różnego rodzaju sprzęt przemysłowy i elektroniczny. Wszystko po okazyjnych cenach. Problem w tym, że tak naprawdę żadnego sprzętu nie było, a wszystkie osoby, które wpłaciły pieniądze, straciły je. Do tej pory policjanci ustalili pięćdziesięciu oszukanych. Ich liczba może wzrosnąć.

Patrol internetowy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wpadł na trop internetowych oszustów. Pod szyldem firmy, która miała być częścią międzynarodowego holdingu sprzedającego rzeczy pochodzące z windykacji, przestępcy oferowali na aukcjach internetowych rozmaity sprzęt. Były to między innymi telefony komórkowe, motocykle i quady, a także kserokopiarki i ciągniki rolnicze w bardzo atrakcyjnych cenach. Oferty zawsze przedstawiały kilka zdjęć, które uwiarygodniały transakcję. Jednak policjanci ustalili, że taka firma w rzeczywistości nie istnieje.

Mózgiem procederu okazał się 35-letni białostoczanin posługujący się fikcyjnym nazwiskiem doktor Polanowsky. To właśnie on stworzył siatkę internetowych sprzedawców, którzy na polecenie szefa wystawiali oferty na aukcjach. Gdy kupujący przelewał pieniądze na ich bankowe konta, gotówkę przekazywali tzw. opiekunowi grupy. Były to kwoty od 800 zł za telefon komórkowy, 18 tys. zł za dobrej klasy motocykl i do 28 tys. zł za wózek widłowy. Za każdą transakcję pracownicy mieli otrzymywać 10 proc. wartości.

Policjanci ustalili, że dr Polanowsky przeznaczał zarobione pieniądze na konsumpcję. Kupił drogie auto, mieszkał w luksusowych apartamentach w hotelu, bawił się w restauracjach i dyskotekach. Okazało się również, że jest poszukiwanym listem gończym przestępcą. Na sumieniu miał między innymi oszustwa, podrabianie dokumentów i nielegalne posiadanie broni. Przestępca i jego pomocnik (opiekun grupy) zostali zatrzymani. Wczoraj Sąd Rejonowy w Białymstoku aresztował ich na trzy miesiące.

 

Źródło: Policja


Paweł Bijata
Tagi: prawo
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto