A A A

Oszustwa na Facebooku - egzamin gimnazjalny i kibic Zagłębia

30 kwietnia 2014, 11:40
Na Facebooku krążą dwa oszustwa (tzw. likejacking) - jedno dotyczy rzekomego powtórzenia egzaminów gimnazjalnych. Drugie - materiału wideo, z kibicem Zagłębia.
Oszustwa na Facebooku - egzamin gimnazjalny i kibic Zagłębia

Eksperci pomocy technicznej oprogramowania antywirusowego AVG ostrzegają przed nowym zagrożeniem grasującym na Facebooku. Tym razem postanowiono skoncentrować się na uczniach gimnazjum i wykorzystać egzamin gimnazjalny. Zagrożenie polega na wymuszaniu „lajków" i płatnej usługi SMS. Schemat działania jest taki sam jak zwykle - na profilu znajomego widzimy treść, która podszywa się pod gorącego newsa z portalu informacyjnego. Otrzymujemy informację, że z związku z nieprawidłowościami, egzamin gimnazjalny będzie musiał zostać powtórzony.

W tym konkretnym przypadku serwis informacyjny jest stylizowany na stronę Onet.pl (zawiera nawet wtyczkę facebookową, zawierającą zdjęcia i listę znajomych, którzy mają uwiarygodnić jego działanie).

Treść artykułu zostaje wzmocniona, przez sugerowanie, że materiał video zawiera wypowiedź rzecznik Centralnej Komisji Edukacyjnej.

W momencie gdy klikniemy w link, strona poprosi nas o potwierdzenie naszego wieku (wiadomość jest skierowana do gimnazjalistów, ale trzeba mieć powyżej 18 lat by móc ją przeczytać), następnie zobaczymy komunikat, który informuje nas o wyczerpaniu transferu - by zobaczyć film, należy wysłać odpowiednią wiadomość SMS. W odpowiedzi mamy otrzymać kod, który pozwoli nam na zobaczenie wiadomości.

„Kibic Zagłębia spłonął żywcem na oczach 30 tysięcy ludzi"

Taki tytuł ma drugi fałszywy materiał krążący po Facebooku. Celowo przyciąga on osoby zainteresowane tematem tragedii podczas sobotniego meczu T-Mobile Ekstraklasy Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin. To także oszustwo

Wymuszenie „lajków" dalej ma się dobrze

- Choć metody wymuszeń znaczników „Lubię to" nie zmieniają się, zagrożenie to jest stale bardzo popularne i ciągle dają się na niego nabierać kolejni użytkownicy - mówi Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG - Trzeba pamiętać o tym, że autorzy fałszywych wiadomości wybierają informacje, które są aktualnie na topie: tak było np. w przypadku fałszywych wieści o odnalezieniu malezyjskiego Boeinga, które wykryliśmy kilka tygodni temu. Obecnie obrano sobie za cel grupę użytkowników, która zwykle dość niefrasobliwie korzysta z Internetu i nie zdaje sobie sprawę z konsekwencji klikania w co popadnie. Fałszywe wiadomości, dotyczące powtórek egzaminów (czy to gimnazjalnych czy maturalnych), są chętnie otwierane i przesyłane dalej, gdyż praktycznie co roku, w różnych przekazach medialnych spotykamy się z newsami, które informują nas o częściowej lub całkowitej konieczności powtórnego przeprowadzania testów. W tym miejscu nie powiem niczego nowego - zawsze trzeba być ostrożnym; najlepszym strażnikiem naszego bezpieczeństwa na Facebooku jest nasz własny rozsądek.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto