A A A

Oto szkodniki, które atakowały nas w styczniu

22 lutego 2010, 14:46
Oto szkodniki, które atakowały nas w styczniu

Kaspersky Lab Polska, prezentuje styczniowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski.

Raport składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast oraz aktywność szkodników w każdym z województw. Druga cześć raportu składa się z Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników Sieci. Dopełnieniem są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia.

Powyższy wykres przedstawia dziesięć miast, w których odnotowano najwięcej zarażeń złośliwym oprogramowaniem. Odpowiadają one za nieco ponad 70 proc. infekcji w skali kraju. Tabela poniżej pokazuje także zmiany jakie zaszły w Top 10 w ciągu ostatniego miesiąca.

W styczniowym rankingu aż pięć miast odnotowało wzrost, a tylko dwa spadek w stosunku do grudnia 2009. Już od kilku miesięcy bez zmian na drugiej pozycji znajduje się Bydgoszcz, wprawdzie w stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowano nieznaczny spadek infekcji, nie zmienia to jednak faktu, że nadal miasto to zajmuje drugą lokatę. W zestawieniu znalazła się też jedna nowość - Gdynia. Gdyby nie rozpatrywać Gdańska i Gdyni oddzielnie, lecz jako część Trójmiasta, znalazłoby się ono na czwartym miejscu zestawienia. Miejmy nadzieję, że w kolejnym zestawieniu nie znajdzie się całe Trójmiasto.

Poniższa mapa prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach. Każdy kolor (legenda) odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcji kraju.

•    poniżej 1,5 proc. - kolor zielony
•    między 1,51 proc. a 5 proc. - kolor żółty
•    między 5,01 proc. a 9 proc. - kolor pomarańczowy
•    między 9,01 proc. a 20 proc. - kolor czerwony
•    powyżej 20 proc. - kolor bordowy

Od tego zestawienia drobnej zmianie ulega system oceniania stopnia infekcji w województwach. Od tej pory kolorem zielonym oznaczane będą tereny, gdzie aktywność szkodników jest najmniejsza – poniżej 1,5 proc.

W styczniu aż dziewięć województw przekroczyło 5 proc. próg infekcji, jest to już więcej niż połowa. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od kiedy ukazują się raporty dla Polski.

Wszystkie szkodliwe programy z Top 20 w styczniu odpowiadają za niemal połowę infekcji systemów polskich użytkowników (dokładnie 48,94 proc.). Podobnie jak w przypadku zestawienia miast, tak i tutaj tabelka zaskakuje. Nie odnotowano żadnego spadku, a jedynie wzrosty, z czego największy aż o 8 pozycji (Trojan-Downloader.Win32.FraudLoad.wxmp).

Jedną z nowości jest Trojan-Downloader.Win32.NSIS.az, który po instalacji w systemie i uruchomieniu przeglądarki Firefox, wykorzystuje plik explorer.exe do wyświetlania reklam typu pop-up. Modyfikuje on także wpisy w menu Dodaj/usuń programy w taki sposób, że przy próbie odinstalowania go w tradycyjny sposób znika z listy, dając użytkownikowi poczucie, że pozbył się problemu. W rzeczywistości szkodnik pozostaje w systemie.


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto