A A A

Panasonic zaprezentował aparat LUMIX S1

4 lutego 2019, 13:30
Panasonic ujawnił wszystkie szczegóły dotyczące nowego pełnoklatkowego bezlusterkowego aparatu LUMIX S1.
Panasonic zaprezentował aparat LUMIX S1

 

Układ pikseli, w połączeniu z mocnym procesorem obrazu Venus Engine, umożliwia osiągnięcie ustawień czułości ISO do wartości ISO 51 200. W razie potrzeby można skorzystać z trybu wysokiej rozdzielczości, aby uzyskać obrazy o rozdzielczości aż 96 mln pikseli. Ten tryb łączy osiem ekspozycji zarejestrowanych w czasie, gdy system stabilizacji obrazu w korpusie dokonuje drobnych korekt pozycji matrycy. Wynikiem tej operacji jest wypełniony informacjami plik w formacie RAW o rozdzielczości 12 000 x 8000 pikseli. Jedną z funkcji trybu wysokiej rozdzielczości jest opcja tłumienia rozmycia spowodowanego ruchem

System 5-osiowej podwójnej stabilizacji obrazu zapewnia kompensację wstrząsów aparatu, dzięki czemu można bezpiecznie korzystać z prędkości migawki o 5,5 EV wolniejszych niż zwykle. Razem z 2-osiową O.I.S. (optyczną stabilizacją obrazu) w obiektywach serii LUMIX S system Dual I.S. 2 zwiększa poziom kompensacji do 6 EV i eliminuje skutki różnego rodzaju poruszeń aparatem, zarówno w przypadku obrazów nieruchomych, jak i nagrań wideo. Dzięki zaawansowanej technologii pomiary drgań dokonywane są nie tylko przy użyciu czujnika żyroskopowego, ale także z wykorzystaniem informacji z samej matrycy CMOS oraz akcelerometru.

Aby pomóc fotografom w usunięciu źródeł drgań aparatu, dodano wykres statusu systemu stabilizacji obrazu, wyświetlający interpretację graficzną drgań.

Połączenie - detekcji kontrastu i unikalnej technologii DFD Panasonic z bardzo szybkim przetwarzaniem - tworzą system błyskawicznego, ale bardzo precyzyjnego ostrzenia. Aby zapewnić bardzo szybkie i dokładne ostrzenie, procesor obrazu Venus Engine, matryca CMOS oraz nowe obiektywy LUMIX S przesyłają informacje z prędkością do 480 kl./s, umożliwiając systemowi reagowanie w ciągu 0,08 sekundy. Autofokus działa przy bardzo małej ilości światła - już od -6 EV.

Uzyskiwanie ostrości i śledzenie wspomaga zaawansowana technologia sztucznej inteligencji, która wykrywa ludzi, koty, psy oraz ptaki. Identyfikacja obiektu pomaga systemowi w przewidywaniu schematów poruszania się i umożliwia śledzenie przez autofokus nawet wtedy, gdy obiekt jest odwrócony tyłem. Wykrywanie twarzy, oczu i źrenic gwarantuje odpowiednią ostrość portretów.

W przypadku szybko poruszających się obiektów LUMIX S1 jest w stanie wykonywać ujęcia z częstotliwością 9 kl./s w AFS lub 6 kl./s przy ciągłym ostrzeniu. Tryb 6K Photo umożliwia uchwycenie serii obrazów JPEG o rozdzielczości 18 mln pikseli z częstotliwością 30 kl./s, zaś tryb 4K Photo oferuje serie obrazów z częstotliwością 30 lub 60 kl./s o rozdzielczości 8 megapikseli.

Elektroniczny wizjer o najwyższej rozdzielczości na świecie zapewnia fotografom wyrazistość na wyświetlaczu OLED o rozdzielczości 5,76 mln punktów. Wizjer RVF (Real View Finder) działa z częstotliwością odświeżania do 120 kl./s oraz niemal zerowym opóźnieniem (0,005 s), które zapewnia płynne, realistyczne śledzenie ruchu podczas panoramowania poruszających się obiektów. Rozdzielczość wyświetlacza w połączeniu ze wskaźnikiem kontrastu wynoszącym 10 000:1 zapewnia bardzo wyraźny i szczegółowy obraz. Powiększenie wizjera można ustawić od 0,78 x do 0,74 x lub 0,7 x dla wygody fotografa.

Tylny wyświetlacz, czyli ekran dotykowy o przekątnej 3,2 cala, ma rozdzielczość 2,1 mln punktów. Funkcja pochylania w trzech osiach oraz możliwość wysunięcia pozwala na oglądanie obrazu pod małym lub dużym kątem, zarówno w orientacji pionowej, jak i poziomej. Tryb nocny, funkcja Live View Boost oraz podświetlane przyciski pomagają osobom pracującym przy nikłym oświetleniu, a na górnej ściance aparatu umieszczono największy w tej klasie podświetlany ciekłokrystaliczny wyświetlacz statusu, który pozwala sprawdzić najważniejsze ustawienia jednym rzutem oka.

LUMIX S1 oferuje filmowcom wyjątkową jakość nagrań oraz szeroki wachlarz narzędzi, które dają pełną kontrolę kreatywną nad rejestrowanymi materiałami. Wideo o jakości 4K jest dostępne przy prędkości 60/50p, zaś pełny odczyt sygnału pikseli osiągany jest przy prędkości 30p, umożliwiając uzyskanie czystych, szczegółowych obrazów. Korzystanie z całej szerokości matrycy pozwala na zachowanie ogniskowej obiektywów oraz kreatywne wykorzystywanie wyjątkowo małej głębi ostrości.

Aparat oferuje różnorodne krzywe gamma, w tym takie standardy branżowe jak Cinelike D/V oraz Like709. Nowy tryb płaski o obniżonym kontraście i nasyceniu, przeznaczony do różnorodnych zastosowań, skraca późniejszą obróbkę. Nowy profil Hybrid Log Gamma (HLG) umożliwia nagrywanie przy jeszcze szerszej rozpiętości tonalnej i żywych barwach (Like2100), naśladując zdolności oka ludzkiego.

LUMIX S1 umożliwia nagrywanie materiałów wideo o jakości do 4K 60/50p 4:2:0 w 8 bitach bezpośrednio na karcie SD lub XQD. Próbkowanie barw 4:2:2 można przesłać przez kabel HDMI. W 2019 roku Panasonic udostępni klucz do oprogramowania, który odblokuje opcję nagrywania w jakości 4K 60/50p 4:2:2 10 bitów za pośrednictwem wyjścia HDMI oraz wewnętrznie w jakości 30p/25p/24p w 4:2:2 10 bitów.

Aktualizacja ta zapewni także funkcję V Log z wiodącą w branży rozpiętością tonalną dla aparatu LUMIX S1. Nagrywanie w jakości 4K/60p oraz z wysoką prędkością podlega ograniczeniom czasowym, natomiast nagrania w jakości 4K/30p i Full HD można wykonywać bez takich ograniczeń. Tryb High Speed Video pozwala na tworzenie nagrań w 2krotnie zwolnionym tempie przy 60 kl./s w jakości 4K oraz maksymalnie 6krotnie zwolnionym tempie w jakości Full HD, przy maksymalnie 180 kl./s.

Wejście liniowe obsługuje gniazdo mikrofonu 3,5 mm, zaś dźwięk można monitorować przez port słuchawek 3,5 mm. Zaawansowaną jakość dźwięku można osiągnąć przy pomocy adaptera mikrofonu DMW-XLR1 w gorącej stopce z profesjonalnymi mikrofonami oraz źródłami XLR

 


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto