A A A

Panorama Marsa w wersji 1,8 mld pikseli

6 marca 2020, 14:30
NASA opublikowała na swojej stronie gigantycznej rozdzielczości panoramę Glen Torridon – jednego z regionów Marsa.
Panorama Marsa w wersji 1,8 mld pikseli

Ponad tysiąc zdjęć pochodzących z łazika Curiosity, który przemierza marsjańskie ostępy, wykorzystano do stworzenia niezwykłej panoramy popularnego wśród miłośników Czerwonej Planety i pasjonatów kosmosu regionu Marsa, jakim jest Glen Torridon. Ta wyjątkowa kompozycja o ogromnej rozdzielczości pojawiła się w portalu NASA – agencja podkreśla, że panorama zawiera ok. 1,8 mld pikseli marsjańskiego krajobrazu.

Ponad tysiąc fotografii wykonano z pokładu łazika między 24 listopada a 1 grudnia 2019 r. Ashwin Vasavada, naukowiec zaangażowany w projekt Curiosity z NASA Jet Propulsion Laboratory, powiedział, że po raz pierwszy podjęto się stworzenia panoramy 360 stopni podczas misji łazika.

Sfotografowany region jest bardzo cenny dla badaczy. Pasjonaci mogą natomiast cieszyć oczy widokiem w dwóch wersjach panoramy: 1,8 mld pikseli (bez łazika) oraz 650 mln pikseli (z pokładem łazika).

fot. NASA


Paula Jeziorska
Tagi: nauka, kosmos
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto