A A A

Parlament Europejski obniża ceny roamingu

23 kwietnia 2009, 16:12
Odbyło się ważne głosowanie, podczas którego europarlamentarzyści zaakceptowali nowe regulacje dotyczące opłat roamingowych (połączeń głosowych, transmisji danych i wiadomości SMS) na terenie 27 krajów UE. Najlepszą wiadomością dla wszystkich korzystających z połączeń roamingowych jest: będzie taniej.
Parlament Europejski obniża ceny roamingu

Zgodnie z zaproponowanymi jeszcze w 2008 roku przez Komisję Europejską zmianami opłat roamingowych możemy się spodziewać znaczących obniżek kosztów połączeń każdego typu (głosowe, dane i tekstowe). Ważną informacją jest to, że spadek cen nie będzie jednorazowy. Nowe regulacje dotyczące opłat roamingowych zaczną obowiązywać we wszystkich 27 państwach Unii Europejskiej od 1 lipca 2009 roku, ale dalsze obniżki są planowane w kolejnych latach.

Viviane Reding, komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, podsumowała dosadnie głosowanie, twierdząc, że stanowi ono definitywny koniec roamingowego zdzierstwa w Europie. Dodała też, że "dzięki silnemu wsparciu ze strony Europejskiego Parlamentu i Rady, nowe zasady roamingu zostały zaakceptowane w rekordowym czasie zaledwie siedmiu miesięcy. Akurat na czas letnich wakacji europejscy obywatele będą mogli zobaczyć na swoich rachunkach telefonicznych jeden wspólny rynek bez granic".

Oto szczegóły przegłosowanych ustaleń:

  • Górny pułap cen za wiadomość tekstową (SMS) przesłaną z wykorzystaniem połączeń roamingowych (z zagranicy) został ustalony na kwotę 0,11 euro (bez VAT). Aktualnie obowiązująca górna granica to 0,28 euro.
  • Opłata za przesyłanie danych od 1 lipca br. będzie wynosić najwyżej 1 euro za megabajt (aktualnie średnia to 1,68 euro/MB), następnie w 2010 roku spadnie do 0,80 euro/MB, a w 2011 do 0,50 euro/MB.
  • Użytkownicy łączy roamingowych mają zyskać ochronę przed "szokującymi" rachunkami. Operatorzy łączy komórkowych mają do marca 2010 roku czas na przygotowanie swojej infrastruktury do świadczenia usługi automatycznego odcięcia po osiągnięciu przez danego użytkownika limitu opłat 50 euro.
  • Zmniejszone zostaną opłaty za połączenia roamingowe. Aktualne pułapy to 0,46 euro za połączenie wykonane i 0,22 euro za odebrane. Od lipca br. stawki te wyniosą odpowiednio 0,43 euro i 0,19 euro, by w kolejnych latach zmniejszyć się do 0,39 euro i 0,15 euro (od lipca 2010) oraz 0,35 euro i 0,11 euro (od lipca 2011). Wszystkie ceny za minutę, bez podatku VAT.
  • Wprowadzone zostanie obowiązkowe rozliczanie sekundowe po pierwszych 30 sekundach dla roamingowych połączeń wychodzących i od pierwszej sekundy dla roamingowych połączeń odbieranych.
Źródło: BBC News, TechConnect

 


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Zmiany w mailingu YouTube'a
8 sierpnia 2020
Subskrybenci przestaną otrzymywać e-maile o zamieszczanych na kanałach YouTube'a nowościach.


Potrzebujesz dziennika? No to notuj
7 sierpnia 2020
Moleskine, firma znana z produkcji notesów, przygotowała internetowy dziennik, który łączy wiele innych przydatnych funkcji.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto